Çocukluğun Sonu – Arthur C. Clarke

05 Oca Çocukluğun Sonu – Arthur C. Clarke

Maymunlar Gezegeninden hemen sonra Çocukluğunun Sonu’na başladım. Yaptığım yüksek dozda bilim kurgu almak gibi bir şey yani. En iyilerden iki tane çakıp, hayatıma son vermek ister gibi. Her iki kitapta o kadar etkileyici ve o kadar sarsıcıydı ki hangisinin hangisinden daha üstte olacağına karar veremedim. Sonra kendi kendime neden biri birinden üstün olmak zorunda ki?

Böylesi bir kitabı okuduktan sonra insan birçok şeyi sorgulamaya başlıyor. İnanın az biraz yakın bir durum gibi geliyor bana Çocukluğun Sonu ile anlatılanlar. Neden olmasın? Evet, neden olmasın ki? O kadar olabilirleri çok bir kitap, o kadar uygun bir kurgu ve en önemlisi de olmayacağına dair net bir ipucu yok. Hoş, hiç bir şey için bir ipucu yok…

Kitap bir tür uzaylı istilası gibi adlandırılıyor. Ama aslına bakarsanız tam olarak öyle değil. İstiladan çok bizim bile bile lades dememiz gibi bir şey. Bile bile demeyelim de bilmeden ya da bilmezden gelerek veya kötü yanından bakmayarak ilerlediğimiz diyelim. Ama her halükarda bir bilinmeze atlamış lığımız var. Tabi çaresizlikte var. Yetersizlikten dolayı kabullenme de var. Ama en önemlisi sürekli bir şüphe var insanın içinde. Sürekli sorular var ve hiçbirinin bir cevabı yok. Neden?

Kitabın ilk başından itibaren bir kötülük bekliyorsun. Ama tahminler yürüterek, o kadar da kötü çıkmayabilir diyorsun. Fakat bu kadarını beklemiyorsun. Yeterince heyecan verdim mi? Hiç boşuna beklemeyin hiç bir şey anlatmayacağım. Zaten bu paragraf yüzünden çok fazla şey anlatmış oldum. Daha fazlası sizin okumanıza göre çıkartacaklarınızda. Ama şu kadarını söyleyebilirim, okuduğum en iyi bilim kurgu kitapları arasında Çocukluğun Sonu.

Kesinlikle çok ama çok iyi bir kitap, bilim kurgu sevenlerin özellikle kaçırmaması gerekiyor.

İyi okumalar.

Kitap adı: Çocukluğun Sonu
Orijinal adı: Childhood’s End
Yazar: Arthur C. Clarke
Çeviri: Ekin Odabaş
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 256
Baskı: 2015
Tür: Bilim Kurgu

Çocukluğun Sonu – Arthur C. Clarke

Arka kapak;

Bilinmeyenin korkusu, geçmişten değil de gelecekten kalma bir hatıra olabilir mi?

1953’te yayımlanan Çocukluğun Sonu, Arthur C. Clarke’ın bir bilimkurgu yazarı olarak tanınmasını sağlayan, yirminci yüzyıla damga vuran önemli romanlardan biri. 2015’te televizyona uyarlanarak dizi haline getirilen ve bilimkurgu takipçileri için yeniden gündeme gelen bu eserin gücü, insanlığın geleceğine dair en özgün ve düşündürücü yorumlardan birini sergilemesinde gizli.

Dünya üzerindeki uygarlığımızın kaderini, insan neslinin akıbetini irdeleyen Çocukluğun Sonu, ters köşeye yatıran bir “öteki” anlatısı, farklı bir uzaylı istilası öyküsü, ütopya ve distopya arasındaki ince çizgiye dair, kalın harflerle tarihe geçen bir bilimkurgu klasiği…

“Böyle bir kitap yıllardır yazılmadı.”
-C. S. Lewis-

“Ürkütücü derecede mantıklı, inandırıcı ve acımasız bir kehanet girişimi. Clarke gerçek bir usta.”
-Los Angeles Times-

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

1982 İzmir doğumlu, Uluslararası İlişkiler mezunu. Yazılım uzmanı ve eğitmen. Seyahati sever, fotoğraf çekmeyi sever, yüzmeyi sever, okumayı çok sever, kahveyi çok sever.

Yorum yok

Yorum yazın

Send this to friend