Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang Goethe

26 Haz Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang Goethe

Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang Goethe. Her zaman dünya klasiklerini okumanın zor ve sabır gerektirdiğini düşünmüşümdür. Ancak, Genç Werther’in Acıları’nın yayınlandığı dönemde hem Alman Edebiyatı’na yön verdiğini hem de toplum da birçok genci intihara sürükleyecek kadar etkileyici bir roman olduğunu öğrendiğim zaman kitabı okuyarak nasıl bu kadar etkileyici olabildiğini görmek istedim.

Goethe’nin gençlik dönemi romanlarından biri olan Genç Werther’in Acıları için sade bir aşk romanı diyemeyiz. Aynı zamanda toplum, insanoğlu ve hayat ile ilgili çok iyi tespitler içeren bir roman olduğu söylenebilir. Kitaptan toplumu eleştiren veya hayatın belki de anlamını sorgulayan bazı alıntılar paylaşıyorum.

“ İnsanoğlu çok monoton. Çoğu zamanının neredeyse tamamını geçimleri için çalışarak geçirir. Ve ellerinde kalan kısıtlı özgür zamanda da çok sıkıldıkları için bundan nasıl kurtulacaklarının yolunu arar dururlar. Ah, insanoğlunun kaderi !” (Syf:15)

“İnsanoğlu dış görünüş ve protokolden başka bir şey düşünmeyen, yıllarca zihinsel ve fiziksel kuvvetini kendini geliştirmek için harcayıp, masada daha yüksek bir mevkide oturabilmek için çırpınan bir varlık“ (Syf:84)

Diğer yandan kitabın asıl konusu, Werther’in Albert ile evli olan Charlotte’e duyduğu aşk diyebiliriz. Kitabın sonunda Werther bu aşkına karşılık bulamaz. Buraya kadar bakıldığında kitap herhangi bir aşk romanından çok da farklı değildir. Ancak, Goethe kitabı yazarken gerçek hayatta yaşadığı aşktan esinlenmiştir. Bu nedenle de, roman yayınlandığı dönemde yani 1770’li yıllarda Almanya’daki birçok genci derinden etkilemiştir. Tüm kitap Werther’in bir arkadaşına yazdığı mektuplardan oluşmaktadır. Bu mektuplar ile Werther ya da Goethe duygu ve düşüncelerini gerçekten çok iyi yansıtmaktadır. Aşağıda Werther’in aşkını anlattığı bazı bölümleri paylaşıyorum.

“Bazen ben onu dünyadaki her şeyden daha fazla severken ve kendimi ona adamışken, sadece onu düşünüp, başka hiçbir şey istemezken, onun nasıl olup da bir başkasını sevebildiğini, buna nasıl cüret ettiğini anlayamıyorum.” (Syf:100)

“Çok şeye sahibim ama ona olan sevgin her şeyi silip atıyor. Çok fazla şeyim var ama onsuz hiçbir şeyim yokmuş gibi” (Syf:109)

Kitabın sonunda ise dramatik ve acı sonu bizi beklemektedir. Özetle, aşk romanı okumayı seviyorsanız ve okurken de durup düşünmek ve bazı bölümlerin altını çizmek istiyorsanız kitabı kesinlikle okumalısınız. Tüm bunların yanı sıra, Goethe’ye ün getiren roman olduğu için bile okumaya değer olduğunu düşünüyorum.

İyi okumalar.

Kitap adı: Genç Werther’in Acıları
Orijinal adı: Die Leiden des jungen Werthers
Yazar: Johann Wolfgang Goethe
Çeviri: Mahmure Kahraman
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 126
Baskı: 2016
Tür: Roman

Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang Goethe

Arka kapak;
Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832): Alman edebiyatının dünyaca ünlü, en önemli yazarlarındandır. Hukuk eğitimi alan ve resim sanatına da ilgi duyan Goethe, doğa bilimleriyle de uğraşmış, araştırmalar yapmış, yazılar yazmıştır. Dünya görüşünü ve sanat anlayışını aktardığı Şiir ve Hakikat en dikkati çekici eserlerinden biridir. Ayrıca Roma Ağıtları, Faust ve pek çok eseri yayımlandığı dönemde büyük ilgi görmüş, yazarın yüzyıllar süren edebi ününü pekiştirmiştir. 1774 yılında yazdığı Genç Werther’in Acıları daha önce şiirleri ve oyunları yayımlanan Goethe’nin ilk romanıdır. Eser büyük bir ilgiyle karşılanmış ve 25 yaşındaki yazara kısa sürede bütün Avrupa’da ün kazandırmıştır.

Pelin Üstün
metin@tarihiyudumla.com

1980, İstanbul doğumlu. İTÜ İnşaat Mühendisliği bölümü mezunu. Özel bir inşaat firmasında Yönetim Sistemleri Sorumlusu olarak çalışıyor. Kitap okumayı, spor yapmayı ve seyahat etmeyi seviyor. Atıcılık (Trap) sporu ile ilgileniyor.

Yorum yok

Yorum yazın

Send this to a friend