100 Yüz – Ara Güler

17 Haz 100 Yüz – Ara Güler

Amatör bir fotğrafçı olarak elimden geldiğince büyük üstadların eserlerini okumaya ve görmeye çalışıyorum. O büyük üstadların en büyüklerinden biri olan, Ara Güler’in, edebiyat dünyasına kazandırdığı 100 Yüz adlı eseri anlatmaya çalışacağım.

Aslında adı üzerinde bir kitap. 100 Yüz. Gayet net bir şekilde her şeyi size anlatıyor. Aynı sahibi gibi dolandırmadan, net bir üslup ile size ne demek istediğini söylüyor. Açar açmaz karşınıza bazı portreler geliyor. Portrelerde ki insanlar, Türk Edebiyatı’nın mihenk taşları diyebileceğimiz büyük yazarlar. Kimler yok ki kitapta, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Aziz Nesin, Onat Kutlar, Orhan Veli, Ceyhun Atıf Kansu, Sait Faik Abasıyanık, Nâzım Hikmet, Can Yücel, Çetin Altan, Yaşar Kemal, Vedat Türkali, Arif Damar, Selim İleri, Melih Cevdet Anday… Ve daha niceleri. Sadece portreleri de değil, her yazarın bir güzel sözü de yer alıyor.

“Mesu sanmak için kendimi
Ne kağıt isterim, ne kalem;
Parmaklarımda cıgaram,
Dalar giderim mavisinden içeri
Karşımda duran resmin.”

Dalga şiirinden – Orhan Veli Kanık

100 Yüz de olsa kitabın adı, aslında 101 Yüz var. Ara Güler, Memet Baydur’un fotoğrafının da yer almasını isteyince, kitapta ki sayı 101 olmuş, ama kitabın adı değişmemiş. Kitap arşivlik bir kitap. Her ne kadar neden ciltli bir kitap yapılmamış diye düşünsem de, arşiv için uygun yerini aldı. İleride bir gün belki ciltli bir baskı da yaparlar, daha kalıcı bir kitap olması açısından.

Edebiyatımızın unutulmaz isimlerinin, bu eser sayesinde yüzleri de unutulmayacak. Sana ne kadar teşekkür etsek azdır Ara Güler. Bize tarihi getirdin, tarihi gösterdin bu fotoğraflarla.

İyi görmeler, iyi okumalar.

Kitap adı: 100 Yüz
Yazar: Ara Güler
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa: 216
Baskı: 2014
Tür: Fotoğraf

100 Yüz - Ara Güler

100 Yüz – Ara Güler

Arka kapak;
Eğer ben bu insanların fotoğrafını çekmese idim, Türk Edebiyatı yüzsüz (100’süz) kalacaktı.
-Ara Güler, 15.11.2002-

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

7 Yorum
 • suskun_1949@hotmail.com'
  Omegle Sohbet
  Posted at 12:24h, 15 Temmuz Yanıtla

  Sizleri Destekliyoruz Çok Beğendim.

 • suskun_1949@hotmail.com'
  kamerali
  Posted at 12:25h, 15 Temmuz Yanıtla

  http://omeglesohbet.web.tr/ burasıda benım chat sitem blackin olsun sıtenın buyumesı ıcın lınk bırakıyorum her türlü desteğinize kapım açıktır.

 • Bu Ay Okuduklarım - Nisan 2016 - Kargadan Notlar
  Posted at 00:45h, 02 Ağustos Yanıtla

  […] Amatör bir fotğrafçı olarak elimden geldiğince büyük üstadların eserlerini okumaya ve görmeye çalışıyorum. O büyük üstadların en büyüklerinden biri olan, Ara Güler’in, edebiyat dünyasına kazandırdığı 100 Yüz adlı eseri anlatmaya çalışacağım. Yazının devamı için lütfen tıklayın. […]

 • oylum.guleryuz@gmail.com'
  İlayda Oylum Güleryüz
  Posted at 15:22h, 16 Ağustos Yanıtla

  Ben de Ege’den ve İzmir’i özlüyorum. Buradan da etkilenerek Arakat Sanat ta Ara Güler’i yazdım. Sevgiler.

 • aymaygov@gmail.com'
  Aygül
  Posted at 14:09h, 07 Ekim Yanıtla

  Cok guzel bir yazilim

 • aymaygov@gmail.com'
  Aygül
  Posted at 14:10h, 07 Ekim Yanıtla

  Guzel kitaplar

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend