1950’lerde Madrid’de Sonbahar – Juan Benet

10 Şub 1950’lerde Madrid’de Sonbahar – Juan Benet

Juan Benet’in farklı bir tarzda anlatılmış kitabı 1950’lerde Madrid’de Sonbahar yazarın okuduğum ilk kitabı oldu. Tabi başlarda biraz üslupdan dolayı anlayamama durumunu yaşadım. Sonrasında dönemine gidip kafamda canlandırdığım, Juan Benet dünyasını yaşayarak okudum.

Kitap sanki size hüznün kapılarını açacakmış gibi ilerliyor ve ilk elinize aldığınız andan itibaren bunu bahçediyor gibiydi. Fakat az biraz öyle olsa da tam olarak öyle bir hüzün yaşatmıyor. Buruk bir gülümseme belki. Ya da o dönemin yaşanmışlıklarını gözlemlerken, çekilen acıları düşünme seanslarını. Her halükarda içinizde bir yerlerde acaba o zaman nasıl bir zamandı diyorsunuz.

Konumuz aslında savaş. Hem insanların birbiri ile verdiği savaş hemde bir grup insanın yaşama mücadelesi içinde birbirleri ile verdiği savaş. Tabi bu savaşlar içinde gelecek çok fazla yer almıyor. Düşüncesi var ama ne olacağı muallak durumda. Mekanlarımız farklı bu kez İspanya’dayız. Savaş devam ediyor ve bizler Madrid’i yaşıyoruz. Hemde her saniye, her dakika.

Değişik, farklı az biraz da burkan bir kitap okumak isteyenler için tavsiye ederim.

İyi okumalar.

Kitap adı: 1950’lerde Madrid’de Sonbahar
Orijinal adı: Otoño en Madrid Hacia 1950
Yazar: Juan Benet
Çeviri: Roza Hakmen
Yayınevi: Metis Yayınları
Sayfa: 120
Baskı: 2005
Tür: Roman

1950’lerde Madrid’de Sonbahar – Juan Benet

Arka kapak;
İlke olarak yaratı, yaratılmış şeyler çemberini kırmaktan başka kural tanımaz. Bununla birlikte şaşırtıcılık peşine koşmak zorunda da değildir. Şaşırtıcılık, sadece alışılmış gerçeklerin çevresinde bir hâle örer ve genellikle geçici olanın etkisi silinince, gerçeklerin kurallarına indirgenir. Alışkanlık, beklenmedik olaylar dahil herşeyi ele geçirir ve bir örümcek ağı örerek yaratıyı ağına hapseder Kimbilir belki en büyük bilgelik, uğraşının amacını tersine çevirip yaratıyı başlangıçtaki yerine oturtmaktır.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend