30 Gün 30 Gece – Steve Niles

30 Kas 30 Gün 30 Gece – Steve Niles

Sinemada gördüğünüz filmin çizgi romanı 30 Gün 30 Gece. Yine vampirimsi yaratıklar. Daha doğrusu gerçekten ürkütücü yaratıklar. Dönüşüme uğramışlar ya da uğramadan bu hale gelmişler. Konuyu tam olarak anlayamadık henüz. Ama güzel bir seri olacak gibi duruyor. Bakalım eğer devamı gelirse -ki gelmeli bir an önce- çok iyi olacak biz çizgi roman severler için. Tabi birkaç noktayı çok beğenmeme rağmen, beğenmediğim yerleri de olmadı değil.

Hikaye çok klasik aslında. Bir kasaba ve bu kasabaya gelen korkunç insan görünümlü yaratıklar. Evet konu olarak çok fazla bir şey ifade etmiyor gibi görünüyor. Henüz… İlerleyen ciltlerde eminim biraz daha netleşecektir. Peki ne etkiledi diye soracak olursanız tartışmasız çizimler derim. Hayalinizdeymiş gibi bir etki uyandıran muhteşem çizimleri var Ben Templesmith’in. Sadece bir sayfanın çizimine dalıp gidebiliyorsunuz. Bir anda sanki oradaymışsınız gibi bir izlenim uyanıyor içinizde. Bu bir değil birçok sayfada olunca kafanızda atmosfer daha bir net olarak oluşuyor. Konu ne kadar klasik olsa da sizi alıyor hikaye içine.

Vizyona giren korku filminden önce çizgi romanını okudum. Bakalım birkaç ciltten sonra filminide izlerim. Eminim çizgi romanı daha güzeldir. Tabi önyargılı olmamak lazım ama yine de bu tip çalışmalarda genellikle kötü uyarlamalar oluyor vizyonda. Bu sefer değişir diye umuyorum ama sonuçta adı korku filmi. İyi bir örneğine çok zor karşılaşılan bir alan.

Çizgi roman severlerin zaten kaçırmayacakları bu 30 Gün 30 Gece’yi tavsiye ediyorum.

İyi okumalar.

Kitap adı: 30 Gün 30 Gece
Orijinal adı: 30 Days and Night
Yazar: Steve Niles
Çizer: Ben Templesmith
Çeviri: Hakan Buhurcu
Yayınevi: JBC Yayıncılık
Sayfa: 104
Baskı: 2008
Tür: Çizgi Roman

30 Gün 30 Gece - Steve Niles


“Elinizde tutmakta olduğunuz çizgi roman eski güzel günlerdeki korku filmleri gibi ham ve sert bir enerji içeriyor. Kısa, keskin ve acımasız… Akılda kalıcı bir başlığı ve donuk kalbinde son derece zekice; fakat basit bir fikri var… Ve başlayınca hiç yavaşlamadan devam eden bir hikayesi…”
-Clive Barker-

Steve Niles ve Ben Templesmith tarafından yaratılmış olan korku çizgi romanı 30 Gün 30 Gece; 2007 Scream Awards birinciliği ile ödüllendirilen serinin ilk grafik romanı.
(Tanıtım Bülteninden)

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend