5 Ronin – Peter Milligan

08 Oca 5 Ronin – Peter Milligan

Bazı çizgi romanlar vardır kapağında beklentinizi yükseltir. Görselleri büyüler ve evet bu alınmalı kesinlikle dersiniz. Sonra bu beklenti heyecanla okumaya döner. Hemen başlamak istersiniz. İşte Ronin’de böyle bir çizgi roman. Hemen alınıp başlanması gerekenler arasındaymış gibi görünen bir çizgi roman.

Dedim ya artık heyecan doruktadır diye hemen açar okumaya başlarsınız. Fakat bu heyecan yerini hayal kırıklığı ve hüsrana bırakabilir kimi zaman. İşte 5 Ronin’de benim yaşadığım bu oldu. Evet belki beklentilerimi çok yukarıda tuttum ondan oldu ama yine de adı ve kapağı gibi değilmiş dedirtirdi. Tabi burada yanlış bir yönlendirme yapmak istemem. Bu benim şahsi fikrim. İsterseniz biraz bakın hatta birkaç sayfasını okuyun, ondan sonra alın. Belki de benden tamamen farklı düşüncelere sahip olacaksınız ve çok beğeneceksiniz bilemeyiz.

5 Ronin, Peter Milligan’ın yazdığı bir çizgi roman. Tomm Coker, Dalibor Talajic, Laurence Campbell, Goran Parlov ve Leandro Fernandez ise çizgi romanımızın çizerleri. Beş farklı öyküyü beş farklı çizer hazırlamış. Öykülerde de beş farklı kahramanımız var. Bu kahramanları zaten tanıyoruz. Wolverine, Hulk, Punisher, Psylocke ve Deadpool. Hikaye oldukça güzel görünüyor değil mi? Evet bence de öyle. Dışarıdan bakıldığında çok güzel bir öykü gibi görünüyor. Evet belki de öyle ama beni içine alamadı. Bir şekilde sıkıcı bile geldi bazı yerlerde. Bu arada belirtmeden geçmeyelim, bu kahramanlarımızın özel güçleri yok. Yani 5 Ronin’de süper güçleri olmadan hikayelerini okuyoruz kahramanlarımızın. Bu size “olmadı o zaman” dedirtebilir ama inanın karakter analizi için çok daha iyi olmuş. Peki anlatımı nasıl buldun diye soracak olursanız size cevabım; zorlama olacaktır.

Bu tip arşivlik çizgi romanları kaçırmayan benim gibi çizgi roman severler için kaçırılmaması gereken bir toplama cilt.

İyi okumalar.

Kitap adı: 5 Ronin
Orijinal adı: 5 Ronin
Yazar: Peter Milligan
Çizer: Dalibor Talajic, Goran Parlov, Laurence Campbell, Leandro Fernandez, Tom Coker
Çeviri: Emre Taşkıran
Yayınevi: JBC Yayıncılık
Sayfa: 136
Baskı: 2015
Tür: Çizgi Roman

5 Ronin - Peter Milligan
Çizimler gerçekten etkileyici güzellikte.

5-ronin-peter-milligan-3

5-ronin-peter-milligan-2

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend