Acımak – Reşat Nuri Güntekin

14 Oca Acımak – Reşat Nuri Güntekin

Aslında bu kitabı edebiyat hocamızın zorunlu tutmasıyla okudum. Okumaya başladığımda sıkıldığımı söyleyebilirim. Çünkü biz gençler Türkçemizin eski kelimelerini bilmiyor, kullanmıyor; çok az kelimeyle ve yüzeysel bir şekilde konuşuyoruz. Kitapta birçok eski kelimenin olması bana bir zenginlik olarak gelmeye başladı. Kelimelerin anlamları dipnot olarak verildiği için anlamakta zorlanmadım.

Reşat Nuri Güntekin’in 1928 yılında Osmanlı Türkçesi ile yayımlanan bu eserinde, çalışkan, başarılı ancak zaaf gösterenlere karşı acımasız olan Zehra öğretmen ile babası Mürşit’in dramatik yaşam öyküsünü anlatıyor. İdealist, genç bir Mülkiyeli olan Mürşit’in iş, sosyal ve özel hayatında yaşadıkları, uyumsuz ilişkilerini anlatırken, dönemin memuriyet hayatına dair ipuçları veriliyor.
Romanın kahramanı Mürşit’den birkaç cümle;

“ Ben zannediyordum ki ömürlerimizin teknesini istediğimiz sahile götürmek için yalnız onun dümenini ele almak kafidir… Şimdi anlıyorum ki değilmiş… Yollar görünmez kayalarla doluymuş… Onlara çarpmamak lazımmış… Daha fenası gizli cereyanlar varmış ki insan onlara kapıldığı zaman yolun değiştiğini, gittikçe uzaklaştığını farkedemezmiş… Ta kendisini başka sahillere düşmüş görünceye kadar…
Etrafımdakiler ne tıynette insanlar olurlarsa olsunlar ben umdelerime sadık kalacağım. Bazı zayıf iradeli ve uşak ruhlu kimseler gibi şahıslardan gelen fenalığı memlekete atfederek ona küsmeyeceğim. Bilakis göreceğim zulüm ve gadrin(haksızlık) benimle beraber o büyük mağdur anayı da vurduğunu, yaralarına bir fazla yara ilave ettiğini düşüneceğim ve daha kuvvetle, daha şevkle çalışacağım. ” diyen Mürşit şehirden kasabalara sürüklenirken, ardında birer birer ilkelerini de bırakan genç adam, hatalı kararıyla korkunç sona doğru sürükleniyor…

Kitap adı: Acımak
Yazar: Reşat Nuri Güntekin
Yayınevi: İnkılap Kitabevi
Sayfa: 159
Baskı: 2013
Tür: Roman, Türk Klasikleri

acimak-resat-nuri-guntekin-2

#Acımak – Reşat Nuri Güntekin #Acımak #Reşat Nuri Güntekin

Kitap Etiketleri:
,
Yağmur Yılmaz
a.yagmuryilmaz@hotmail.com

2000 doğumlu okuyucumuz Yağmur Yılmaz, Bursa'da lise öğrenimi görmekte. Kitap okumayı çok seven Yağmur Yılmaz, araştırmacı ve sürekli olarak kendini geliştirerek yeni şeyler öğrenmekte.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend