Açlık Oyunları – Suzanne Collins

21 Oca Açlık Oyunları – Suzanne Collins

Tamamen kurmaca bir dünyada geçen Açlık Oyunları serisinin üç kitabını da bir çırpıda ve çok keyifle okumuş biri olarak, romanda anlatılanların, gerçek hayatta bizlere dayatılan ve istesek de istemesek de bir parçası olduğumuz “sistem”den yola çıkarak kurgulanmış olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Zaten bu şekilde okuduğunuzda, kitabı daha iyi duyumsuyor, hissediyor ve akışına daha çok kendinizi kaptırıyorsunuz.

Açlık Oyunları, Suzanne Colins’in ünlü roman serisi…
Serinin devam niteliğindeki kitapları Ateşi Yakalamak ve Alaycı Kuş.
Etkileyici ve akıcı anlatımı, sağlam kurgusu ve karakterlerin hayranlık uyandırıcı tüm ‘insani’ yönleri ile kitap, okuyucuyu bir anda kavrayıp içine çekiyor.

Roman, uzak bir gelecekte, kıyamet sonrası kurulmuş olan Panem’de geçer. Bir zamanlar devlete (Capitol) başkaldırdığı için cezalandırılan her bir Mıntıka (Şehir / Eyalet), her yıl Capitol tarafından düzenlenen “Açlık Oyunları”na, yaşları 8-14 arasında değişen iki çocuğunu törenlerle(!) gönderir. Amaç, mıntıkaların tekrar isyan etmesini önlemek ve düzeni sağlamak, sefalet içinde yaşayan mıntıkaların çalışıp Capitol’deki zengin yaşamı beslemeye devam etmesini sürdürmektir özünde. Bunun için bulunmuş dahiyane fikirdir bu oyun, kazanmak için her çocuk diğerlerini öldürmek zorundadır! Bunun içinse özel olarak eğitilip çalıştırılır.

Capitol’ün asıl amacı yukarıda da bahsettiğim gibi, kendi güvenli, zengin, lüks ve zevke dayalı yaşamını sürdürmektir. Bunun için elbette birilerinin çalışıp Capitol’ü beslemesi gerekmektedir. Kurduğu baskı ve korku kültürü ile her bir Mıntıka’yı köle gibi çalıştırıp açlık ve sefalet içinde yaşayan Panem halkına sadece yaşamlarını sağlayabilecekleri kadarını vererek emeklerini sömürmekte, çıkabilecek olası isyanları bastırabilmek içinse dahiyane politikalar üretip uygulamaktadır.

Kahramanımız Katnis Everdeen, 13.Mıntıka olarak adlandırılan, geçim kaynağı ise maden işçiliği olan bölgede annesi ve kız kardeşi ile yaşamaktadır. Babasını bir süre önce bir maden kazasında kaybetmiş olan Katnis, ailesini besleyebilmek için Capitol görevlilerinden gizlice yasak ormanlarda avlanır… Her yıl düzenlenen Açlık Oyunları’nın seçmelerinin yapıldığı gün, Katnis için yeni ve zorlu bir hayatın da başlangıcıdır… Kimse henüz bilmese de bu seferki Açlık Oyunları, Panem’in de geleceğini etkileyecektir!

Okurken içiniz ürperir, kendinizi isyan etmekten alamaz, o dünyanın içinde yaşadığınızı hissedersiniz… Katnis’le birlikte maceradan maceraya sürüklenir, haksızlıklara, insanların acımasızca katledilişine ve ne yazık ki tüm bunların büyük bir oyun oluşuna tanık olur, iyilerin kazanmasını istersiniz.

Romanın damağınızda bıraktığı acımsı tat ise, kurmaca gibi görünen bu yaşantının gündelik hayatlarımızdan da izler taşıyor olması gerçeğinden kaynaklanır!

aclik-oyunlari-suzanne-collins-2

Seri sinemaya da uyarlandı ve 2012’de vizyona giren ilk filmde Katnis olarak Jennifer Lawrence’yi izledik. Şahsen hayalimdeki Katnis olmasa da performansını çok beğenerek izleyip kendimi yeniden hikayenin içinde buldum, devam filmlerini de dört gözle bekledim.. Nitekim, ikinci film Ateşi Yakalamak bir sene sonra, 2013’te ve son kitabın uyarlaması olan Alaycı Kuş’un birinci bölümü ise 2014’te vizyona girdi. Yapımcıların Alaycı Kuş’u tek bir seferde filmleştirmeyerek kitaptan daha fazla gelir elde etmek isteyişlerini kitabın fanatiklerinin hoş karşılamadığını da dip not olarak düşelim. Yine de, 2015’te vizyona girmesi beklenen son filmi merakla beklemekten kendimi alamıyorum.

Kitap adı: Açlık Oyunları
Orijinal adı: The Hunger Games
Yazar: Suzanne Collins
Çeviri: Sevinç Tezcan
Yayınevi: Pegasus
Sayfa: 384
Baskı: 2014
Tür: Bilim Kurgu, Roman

#Açlık Oyunları – Suzanne Collins #Açlık Oyunları #Suzanne Collins

Kitap Etiketleri:
,
Yasemin Gül
yasonder@gmail.com

Aslen İzmir'li, sonradan İstanbul'lu. Aslen İşletme mezunu, sonradan Çocuk Gelişimi. Görünürde kariyer hedefleri olan bir beyaz yaka, ama aslen hep sanat heveslisi! Bu yüzden hep yazıp çiziyor, durmadan yeni bir şeyler deniyor. Aktif olarak kendi bloğunda da yazılarını ve denediklerini paylaşıyor. Edebiyatı, felsefeyi, tiyatroyu, sinemayı, yazı yazmayı, seyahat etmeyi, çiçekleri ve çocukları çok seviyor, 1 çocuk annesi.

2 Yorum
 • mntedik@windowslive.com'
  Sandsnake
  Posted at 14:10h, 04 Ağustos Yanıtla

  Açlık oyunlarına 8-14 değil 12-18 yaş arası katılıyor ve Katniss 13. değil 12. mıntıkadan.

 • supcompengin@yahoo.com'
  Reyhan
  Posted at 13:04h, 25 Temmuz Yanıtla

  Yasemin hanım kitabı okuduğunuza emin misiniz? Sandsnake’in de dediği gibi yanlış bilgiler vermişsiniz. Yaptığınız hoş değil.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend