A’dan X’e – John Berger

09 Nis A’dan X’e – John Berger

Bir muhteşem John Berger eseri daha. Gerçek olaylar, gerçek hayatlar ve acımasız gerçekler daha doğrusu herşey gerçek. X terörist şebekenin üyesi olmakla suçlanmış, iki kez müebbet hapse mahkum edilmiş Xavier, A ise dışarıda yalnız başına hayatına Xavier olmadan yaşamaya mahkum edilmiş Aida. Bu iki seven insanın birbirlerine yazdıkları mektupları konu alan bir kitap A’da X’e. Peki bu mektuplar nasıl John Berger’in eline geçmiş? Bu henüz açıklanmamış.

A’dan X’e yazılan mektuplardan oluşan kitapta, yoğun bir duygu hali yaşıyorsunuz sevginin en çaresiz halini okuyorsunuz. Aida dışarıda özgür gibi yaşıyor ama aklı, yüreği, benliği kısaca herşeyi Xavier ile. Fakat elinden mektup yazmaktan ve mektup okumaktan başka bir şey gelmiyor. Mektuplar o kadar içten ve o kadar insani bir şekilde yazılmışlar ki en ufak bir pürüz ile karşılaşmadan duyguyu en yoğun şekilde tadarak okuyorsunuz. Sadece mektuplarda duyguları değil aynı zamanda insanlarla olan ilişkileri, dünyanın karşılaştığı sorunları ya da hayatlarına giren insanları ve bu insanlarla yaşanan olaylarıda okuyorsunuz.

“IMF WB GATT DTÖ NAFTA FTAA – kısaltmaları dili işgal ediyor, eylemlerinin dünyayı boğduğu gibi.”

Dediğim gibi sadece mektuplardan oluşmuyor aynı zamanda mektuplara alınmış notlara da yer verilmiş. Sadece bu kadar değil, aynı zamanda ünlü yazar, düşünür ya da saygı duyulası az sayıda ki politikacının söylediği güzel sözlere de yer verilmiş bu notlarda.

“Yaklaşık iki yüz yılın ardından ABD’nin bütün dünyayı yoksullukla doldurmak üzere tasarlandığını biliyoruz – buna verilen isimse Özgürlük. amerika Birleşik Devletleri imparatorluğu şu anda dünya üzerindeki en büyük tehdit…”
Chavez, Moskova 27/07/ 2006

Chavez ne güzel söylemiş değil mi? Fazlasıyla haklı. Tüm insanlaırn bunu bilmesine rağmen amerikanın bu denli rahat bu denli istediği gibi öldürmesi yok etmesi ve hiç kimsenin de buna bir dur diyememesi ne kadar ilginç değil mi?

“Can Yücel bir hikaye anlatıyor.
Yakov yedi yaşıdabir çocuk ve arkadaşına soruyor: İnsanlar nasıl olup da o küçücük gözleriyle her şeyi görebiliyorlar? Koca bir kasabayı ya da caddeyi görebiliyorlar, bütün bunlar bir göze nasıl sığar?
‘Peki ama Yakov’ diyorum ben de, ‘şu cezaevindeki bini aşkın mahkumun, koca koca adamların yıllardır dünyaya duydukları özlemle o kocaman olmuş gözlerini düşün bir kez! Nasıl olup da bunca göz bu dört duvar arasına sığıyor?’ “

Ve gurulanmamız gereken alıntı. Evet Can Yücel’den de sözlere yer verilmiş. Kitapta bir çok yerde Türk karakterler var. Hatta en son mektuptaydı sanırım bir Türk şair ile kahve içiliyor ve bunu Xaiver’a anlatıyor Aida. Bu şair çok güzel dizeler yazıyor çok güzel kahve yapıyor. Adını öğrenene kadar aklıma bir kaç isim geldi ama ilk gelen isim Nazım Hikmet oldu. Fakat değilmiş şairin adı Hasan idi.

Çok fazla söze gerek yok aslında. Zaten kitabı okuduktan sonra da buruk bir gülümseme ile kitaba bakıyorsunuz. Ne söylenebilir ki zaten? Ne denebilir ki? Güçlü insanların zengin insanların kötü insanların adalet sisteminde gücü olmayan insanların hayatları ezilirken ne yapılabilir ki? Harcanan milyonlarca hayattan ikisini bu mektuplarla tanıyoruz ve burkuluyoruz en hassas yerimizden.

Okuduğum en iyi mektup kitaplarından biri olan A’dan X’e adlı eseri herkese tavsiye ediyorum.

İyi okumalar.

Kitap adı: A’dan X’e
Orijinal adı: From A To X / A Story In Letters
Yazar: John Berger
Çeviri: Aslı Biçen
Yayınevi: Metis Yayıncılık
Sayfa: 192
Baskı: 2008
Tür: Roman

adan-xe-john-berger-2

#A’dan X’e – John Berger #A’dan X’e #John Berger

Kitap Etiketleri:
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • bloggokhantekin@gmail.com'
    Gökhan
    Posted at 13:54h, 17 Eylül Yanıtla

    Kitap yorumunuz için teşekkür ederim. Yorumunuzdan gerçekten çok güzel bir kitap olduğu belli oluyor.
    İnşallah bende okumak istiyorum en kısa zamanda.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend