Aias – Sophokles

03 Eki Aias – Sophokles

Aias Sophokles’in kurtarılabilen, daha doğrusu günümüze kadar gelebilen, sayılı eserlerinden biri. Eser, dönemin tragedyalarının hemen hemen tüm özelliklerini içinde barındırır. Aynı zamanda barındırdığı efsanelerle kitabın kahramanını daha da yukarıları çıkartır.

Aias kuvvetli bir savaşçıdır. Çok kuvvetli bir savaşçı, ölümsüz bir nefer ve asla yenilmezdir. Kalkanı yedi kat deriden yapılmıştır ve asla delinemez. Ne kılıçlar ne de mızraklar bu kalkanı geçemez. Kısaca Aias ölmez. Aias ölmediği gibi daha da güçlenir. Yaptıkları normal bir insanın yapacakları gibi değildir. Kocaman kayaları fırlatır atar, savaşlardan yara almadan çıkar. Tabi bu kadar olay sonrası kibir büyümeye başlar. Her insanın olmazsa olmazı değişim, kibirle beraber gelir. Her zorluktan kurtulabilen Aias, artık farklı bir düşünce yapısına geçmiştir.

Çok zor bir fırtınadan da kurtulduktan sonra narasını atar ve derki “Hangi tanrı beni öldürebilir ki?” Elbet bu tanrıların zoruna gider. Özellikle de fırtınalardan sorumlu tanrı Poseidon çok fazla bozulur. Öyle ya onun çöplüğünde daha doğrusu onun sorumluluk sahasında olmuştur bu kurtuluş. Çok kızar Poseidon. Çok güçlü dalgaları gönderir Aias’ın üzerine. Aias ve mürettabatı kayalara çarpar. Aias bundan kurtulamaz. Artık ölüdür.

İyi okumalar.

Kitap adı: Aias
Orijinal adı: Ajax
Yazar: Sophokles
Çeviri: Ari Çokona
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları – Hasan Ali Yücel Klasikleri
Sayfa: 104
Baskı: 2015
Tür: Tiyatro

aias-sophokles

Aias – Sophokles

Arka kapak;
Sophokles (MÖ 495-406): Yunan tragedyasının en önemli yazarları arasında adı ilkönce hatırlanan Sophokles, konuları işleyişi ve oyundaki karakterleri canlandırmakta ustalığıyla ayrı bir yere sahiptir. Tiyatro tekniğini geliştirmiş, diyaloglara, dekor ve kostüme önem vermiştir. Tragedyalarında dönemin yazarlarında rastlanmayan derli toplu bir içyapı görülür. Eserlerinde yazgı sorununu her zaman ön planda tutar. Katıldığı yarışmalarda yirmiden fazla ödül almıştır. Yüz yirmi üç tragedya yazan Sophokles’in eserlerinden sadece Aias, Antigone, Kral Oidipus, Elektra, Trakhisli Kadınlar, Philoktetes, Oidipus Kolonos’ta günümüze ulaşabilmiştir. Sophokles’in tüm eserleri Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi’nde yayımlanacaktır.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend