Alice Harikalar Ülkesinde – Lewis Carroll

26 May Alice Harikalar Ülkesinde – Lewis Carroll

Alice Harikalar Ülkesinde, Lewis Carroll takma adı ile Charles Lutwidge Dodgson tarafından 1865 yılında kaleme alınmış bir romandır. Alice adında bir kız çocuğunun, bahçelerinde gördüğü bir tavşanı takip etmesi ve tavşanın girdiği deliğe bakarken o deliğe düşmesi sonucunda, fantastik bir dünyaya geçiş yapmasını konu alır. Alice’i duymayan yoktur, biliyorum ama belki bir ihtimal olabilir diye düşünerek, böyle bir giriş yapmayı uygun buldum.

Alice bu delikten içeri girdikten sonra başından bir sürü olaylar geçmeye başlar. Bu olaylar sırasında çok farklı karakterle tanışır. Bunlardan kimi iyi kimseler iken kimisi ise kötü karakterlerdir. Klasik iyi ve kötünün savaşını anlatan bir öykü gibi görünse de Alice Harikalar Ülkesinde geçen iyi kötü savaşı normalden biraz farklıdır. Küçük bir kızın gözünden gördüğümüz bu dünyada kötüler tam kötü değil gibidirler. Her karakterin kendine has bir çizgisi ve duruşu vardır. Her biri oldukları gibidirler. Ama az biraz da aykırıdırlar normal dünyaya göre. Alice bunları göz ardı ederek onlara yaklaşır hep. Onlara kendi dünyasından yakıştırmalar yapmak yerine herşeyi olduğu gibi kabul eder.

Gerek çizimler gerekse konunun ilerleyişi açısından kitabındansa filmini tercih edeceğim herhalde tek kitaptır Alice Harikalar Ülkesinde. Evet bunu söylemeyi istemezdim ama hakikaten de filmi kitabından iyi olan tek uyarlamadır sanırım. Belki de Tim Burton yüzündendir. Oldukça yukarılarda bir yerlerde bıraktı çıtayı. O yüzden orjinal eseri bile göremez olduk belki de bilemiyorum. Ama bildiğim tek bir şey varsa o da filminin hakikaten çok ama çok iyi olduğudur.

Filmini zilemediyseniz önce kitap sonra film diyebilirim ama filmi izledikten sonra kitap eminim biraz kuru gelecektir.

İyi okumalar ve iyi seyretmeler.

Kitap adı: Alice Harikalar Ülkesinde
Orijinal adı: Alice’s Adventures in Wonderland
Yazar: Lewis Carroll
Çeviri: Tomris Uyar
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 156
Baskı: 2016
Tür: Çocuk Kitapları

alice-harikalar-ulkesinde-lewis-carroll

Alice Harikalar Ülkesinde – Lewis Carroll


Arka kapak;
Alice Harikalar Ülkesinde, tam yüz otuz beş yıl önce yazıldı ve o günden beri tüm dünya çocuklarının hayranlıkla okuduğu bir kitap oldu. Yazarı Lewis Carroll, aslında başarılı bir metamatikçiydi. Bir dostunun Alice adındaki kızını oyalamak amacıyla anlattığı öyküleri bir kitapta toplamayı düşündü ve ortaya bu unutulmaz çocuk romanı çıktı. Alice Harikalar Ülkesinde, içine giren herkesi büyüleyen bir hayal ve masal ülkesi. Normal bir küçük kız olan Alice, bir gün yolda tuhaf giyimli bir tavşanla karşılaşır; tavşan randevusuna geç kalmamak için koştururken durmaksızın saatine bakmaktadır. Alice, tavşanın peşinden bir deliğe dalar ve o anda kendini olağanüstü bir serüvenin içinde bulur. İnanılmaz kahramanlarla dolu, budala bir korkunç Kupa Kraliçe’nin yönettiği Harikalar Ülkesi’ne girmiştir. Alice, kendisini ya küçücük yapan ya da dev gibi büyüten büyülü yiyecek ve içeceklerin yardımıyla Harikalar Ülkesi’nde gezinmeye başlar. Filozof bir Tırtıl’ın öğütlerini dinler, Vankara Kedisi’ne yol sorar, Deli Şapkacı’yla Mart Tavşanı’nın verdiği çay partisine katılır, Tarla Faresi’yle havadan sudan konuşur, her kızdığının kafasını uçurtan, öfkelenince gözü hiçbir şeyi görmeyen Kraliçe ile çelikçomak oynar. Harikalar Ülkesi’nde karşılaştığı bütün bu tuhaf yaratıkların dünyasına giren Alice, neredeyse onlardan biri olmak üzereyken…

Bu kitabın devamı olan Aynanın İçinden’de bir başka dünyada Alice’nin yeni bir serüvenini bulacaksınız.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend