Altın Gözde Yansımalar – Carson McCullers

21 Kas Altın Gözde Yansımalar – Carson McCullers

Altın Gözde Yansımalar Carson McCullers’ın okuduğum ilk kitabı. Doğru bir başlangıç mı oldu benim için bilemiyorum. Fakat yazarın diğer kitaplarına şans verip, bu eserini es geçmek daha doğru olacak sanırım benim için. Neden derseniz bir türlü hikayeyi hayalimde yaşayarak, içselleştirerek okuyamadığım gibi, çok keyif de alamadan okudum. İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizi’sinde de ilk kez böyle bir kitap ile karşılaşdım. Çeviriden mi yoksa benden mi bilemiyorum ama sanırım ya bir daha okumalıyım ya da başka bir kitabına bakmalıyım.

Kitabın konusu aslında oldukça güzel. Daha doğrusu farklı bir konu ve eminim çok daha farklı bir anlatımla sunulabilir, çokdaha farklı bir etki verdirtilebilirdi. Bilemiyorum. Belki de ben anlamamış ya da dahil olamadan okuduğum için çözümleyememişimdir. Tekrar okunması gereken, ilk seferde tat bırakmayan bir kitaptır belki de. Ama yazarı ilk kez okuyacaklar için çok uygun olmadığını düşünüyorum.

Kitabın konusuna kabaca değinecek olursak eğer, kitap Georgina’da askeri bir üsde geçiyor. Kahramanımız gizli bir eşcinsel olan Yüzbaşı Penderton’dur. Penderton Leonora ile evlidir. Fakat eşi Leonora’nın başka bir adamla ilişkisi vardır. Bu kişi Binbaşı Morris’dir ve onunda eşi Alison’dur. Bir de Filipinli hizmetli vardır. Son olarak er Williams vardır. Yüzbaşı Penderton er Williams’a karşı çok ilgilidir.

Kitaptaki karakterlerin ilişkileri arasında ilerleyen kitap, psikolojik bir orman tadına yakın ilerlemekte.

İyi okumalar.

Kitap adı: Altın Gözde Yansımalar
Orijinal adı: Reflections in a Golden Eye
Yazar: Carson McCullers
Çeviri: İpek Babacan
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Modern Klasikler
Sayfa: 242
Baskı: 2014
Tür: Roman

#Altın Gözde Yansımalar – Carson McCullers #Altın Gözde Yansımalar #Carson McCullers

altin-gozde-yansimalar-carson-mccullers

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend