Amerikan Tanrıları – Neil Gaiman

13 Nis Amerikan Tanrıları – Neil Gaiman

Neil Gaiman ile Yolun Sonundaki Okyanus kitabı ile tanışmıştım ve fantastik dünyaya olan önyargılarımı yıkan da o olmuştu. Neil Gaiman’ın hikaye anlatım tarzı, cümleleri okurken bir yandan zihinde canlanan dünyaya gerçekten girmemi sağlıyor ve bu sanırım her okur için en önemli noktalardan biridir. Böyle bir yoğun okuma seansından sonra bir film sahnesine konuk olarak katılmış ve ayrıca fantastik unsuları da sanki gerçekten olabilecekmiş gibi inanmış olmak beni oldukça eğlendiriyor.

Bu eğlenceyi Amerikan Tanrılar’ı ile bir daha yaşadım. Kütüphanemin önünden geçerken habire bana göz kırpan, okumam için sanki fısıldayan bir kitaptı. Bende dayanamadım ve uzun bir roman okuma hevesimi körükleyerek okumaya başladım. İlk gün 135 sayfayı nasıl, ne ara okuduğumu bilmiyorum ve ilerleyen günlerde de en az 100 – 150 sayfa ile devam ettim. Sanırım kitabın akıcılığı hakkında söyleyebileceklerim bunlardır.

Kitap dört ana bölümden oluşuyor ve sona yaklaştıkça temposu giderek artıyor. Kurgusal olarak aslında çok basit ama ayrıca çok derin bir konu ele alınmış ve bu konu mitolojik bir seviyede, Gaimanın fantastik kurgusu ile birleşince çok hoş bir eser ortaya çıkmış.

Konu, eski tarım toplumlarından endüstriyel hale gelen toplumların arasındaki savaşı anlatıyor. Kasaba kültürü ile şehirleşmenin getirdiği yıkımı, teknolojinin ilerlemesi ile insanlığın evrildiği noktaları görmemizi sağlıyor roman. Bu tip konulara değinirken ise toplumların mitolojik kahramanları ile süslemiş ve bunlar üzerinden çok sade, akıcı bir hikaye anlatmış. Ayrıca her bölümün sonunda gelen ara kesit hikayeleri ve bu hikayeleri diğer bölümlerle birleştirmesi oldukça sağlam bir kurgu oluşturmuş.

Ayrıca çevirmene teşekkür etmek gerekir. Kitabın anlatım temposunu hiç bozmadan akıcı ve anlaşılır bir şekilde devam etmesi beni sevindirdi.

Eğer kendinizi içinde bulunduğunuz bu lanet dünyadan birazcık soyutlamak isterseniz bu kitabı önerebilirim.

Sevgiler.

Kitap adı: Amerikan Tanrıları
Orijinal adı: American Gods
Yazar: Neil Gaiman
Çevirmen: Niran Elçi
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 712
Baskı: 2015
Tür: Fantastik

Amerikan Tanrıları Neil Gaiman

Amerikan Tanrıları – Neil Gaiman

Arka kapak;
Amerikan tanrıları geri döndü!

Yayımlandığı anda çoksatan listelerine giren, Hugo, Nebula, Locus, Bram Stoker ve SFX gibi ödülleri kazanarak zoru başaran Amerikan Tanrıları, bu kez yazarın tercih ettiği metinle karşınızda. Kitabın onuncu yılı için hazırlanan bu özel çalışma, sadece yeni önsöz ve sonsözlerle değil, metne yapılan eklemelerle de genişletildi ve Neil Gaiman’ın hayal gücünü gözler önüne seren bu başyapıtın benzersiz bir edisyonu ortaya çıktı.

Gölge son üç yılını hapishanede geçirmiştir ve tahliyesine iki gün kala karısının ölüm haberini alır. Cenazeye katılmak için uçağa biner. Yanına en masum tanımla “esrarengiz” denilebilecek Bay Çarşamba oturur. Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.”Artık Gölge on yaş daha yaşlı. Amerika da öyle. Ve Tanrılar beklemede.”

Ekin Bulut
ekinbulut@gmail.com

Ekin Bulut, 1985 İstanbul doğumlu, Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Özel bir yazılım firmasında kıdemli yazılım uzmanı olarka görev almaktadır. Fotoğraf çekmeyi, yürümeği, seyahat etmeyi seven Ekin Bulut, tam bir İstanbul sevdalısıdır.

2 Yorum
 • i.karabul@hotmail.com'
  American Gods Fan Sitesi
  Posted at 13:50h, 17 Mart Yanıtla

  Merhaba sayın Ekin Bulut, bu yazınızı kaynak göstermek suretiyle kendi sitemizde yayınlayabilirmiyiz. İzniniz olursa çok seviniriz.

  Saygılarımızla

  • Ekin Bulut
   Posted at 14:39h, 17 Mart Yanıtla

   Merhaba, tabi kaynak belirterek paylaşabilirsiniz sakıncası yoktur.

   Teşekkürler

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend