Anansi Çocukları – Neil Gaiman

29 Ara Anansi Çocukları – Neil Gaiman

Herkesin dalga geçtiği bir çocuksunuz. Şişman, şişko sizin artık bir adınız olmuş durumda. Babanız bile sizi alay konusu yapıyor çoğu zaman. Seveniniz yok kadar az. Sonra büyüyorsunuz, bazı şeyler yoluna giriyor ve başka bir yere taşınıyorsunuz. Ama geçmişiniz sizi bırakmıyor. Bir zaman geliyor ve babanızın bir tanrı olduğunu öğreniyorsunuz. Bu da yetmiyor bir de kardeşiniz olduğunu öğreniyorsunuz.

Neil Gaiman’ın iyi olduğunu bildiğim bir kitabı olan Anansi Çocukları’na uzun zamandır başlamayı planlıyordum. Güz okuma şenliğinde yaptığım listemde, İthaki Yayınları kitabım Anansi Çocukları oldu. Okumaya başlar başlamaz Neil Gaiman tarzını algılıyorsunuz ve hemen sizi içine alıyor hikayesi. Örümceklerle ilgili bir Neil Gaiman kitabı zaten şaşırdığımız bir şey değil. Kitabı okurken olayların ne zaman başlayacağını ya da ne zaman ne olacağını bekler bir vaziyette okuduğumu farkettim. Konuyu tahmin bile etmiyordum aslında ama bir zaman sonra bazı taşlar yerine oturmaya başladı. Sonrasında ise diğer kardeşe kızan bir ben çıktı ortaya. Nedense bende böyle bir yapı var. Birileri hayatına yoluna koymuş yaşarlarken, birileirnin gelip onların o hayatını bozmalarını ya da karışmalarını kaldıramam, sinirlenirim. Bu kitaplarda ya da filmlerde sıklıkla olur biliyorsunuz. Bu kitapta da bu var ve okumayanlar için spoiler (Türkçe’sine alışamadım gitti) verdiğimin farkındayım.

Kitap hakkında yazmaya devam edersem daha fazla bilgi vermiş olacağım ve işin büyüsünü kaçıracağım. Bu yüzden daha fazla uzatmıyorum yazımı. Neil Gaiman okurları zaten çoktan okumuştur diye düşünüyorum. Okumayanlar varsa hemen başlasınlar diyorum.

Bu arada Amerikan Tanrıları kitabı bu kitaptan önce olan bir kitap fakat bir seri değiller. Yani ilk olarak Amerikan Tanrılarını okuyup, daha sonra bu kitabı okumanıza gerek yok.

Herkese bol örümcekli ve bol kuşlu iyi okumalar.

Kitap adı: Anansi Çocukları
Orijinal adı: Anansi Boys
Yazar: Neil Gaiman
Çeviri: Murat Özbank
Yayınevi: İthaki
Sayfa: 384
Baskı: 2013
Tür: Fantastik, Roman

anansi-cocuklari-neil-gaiman-22

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend