Anansi Çocukları – Neil Gaiman

08 Mar Anansi Çocukları – Neil Gaiman

Neil Gaiman’ın esprili dilinin farkına vardığım kitabından bahsedeceğim bugün: Anansi Çocukları. Karanlık bir dünya ve mizahın nasıl bir doğallık ve kolaylıkla birleştiğini açık ve net görebileceğimiz bir roman olur kendisi.

Okurken aynı anda hem gerilip hem gülmeniz mümkündür, en azından beni öyle bir psikopata çevirdi Anansi.

anansi-cocuklari-neil-gaiman-3

Kitabın baş kahramanı, baş kahramanların ezikliğine ve silikliğine alıştığımız süper kahramanlara çok benzeyen bir tip: Şişko Charlie. Kendisi süper kahraman sayılmaz ama ezik ve silik olduğu okuyucu tarafından anlaşılan bir gerçek. Bunun yanında lakabına aldanıp Charlie’nin şişko olduğunu sanmayın.

Kendisinin nefret ettiği bu lakabın gittiği her yerde gölge gibi onu takip etmesinin tek sebebi babasıdır. Çünkü Charlie’nin babası Bay Nancy, bir kişiye bir lakap taktıysa artık o kişi herkes tarafından o lakapla anılır, eğer biriyle dalga geçtiyse artık o kişinin başkalarınca ciddiye alınması mümkün değildir.

“…Gelgelelim, Şişko Charlie’nin babası bu işi ince bir sanat haline getirmişti ve Şişko Charlie’ye en basitinden tutun da – mesela Şişko Charlie’nin ıpıslak bir yatağa girdiği günü unutması mümkün değildi – en çetrefillisine kadar eşek şakaları yapmaktan ne kadar zevk alıyorsa, onu utandırmaktan da bir o kadar hoşlanırdı.”

Şişko Charlie, gittiği her yerde ‘kafasına göre’ davranan ve yaşamı oldukça komik ve eğlenceye dayalı bir süreç olarak gören babasının ismi her anıldığında özür dilemeyi alışkanlık haline getirmiş ve sonucunda da çareyi Atlantik Okyanusu’nu aşıp onu terk etmekte görmüştür.

anansi-cocuklari-neil-gaiman-4

Hikayenin kendisi ise, Charlie’nin, babasının ölüm haberini alması ve okyanusu tekrar aşıp onun cenazesine katılmasıyla başlar.

Charlie, babasının Anansi – örümcek tanrı – olduğunu öğrenmiştir. Üstüne üstlük babasının bu mirasını devralan Örümcek adında bir kardeşe sahip olduğu da gizemli bir şekilde ortaya çıkmıştır.

Hani hep öyle denir ya: artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır!

“Eski öykülerde, Anansi de, tıpkı sizin benim gibi kendi evinde yaşar. Tabii aç gözlüdür, şehvet düşkünüdür, hilecidir ve yalan söyler. Ama iyi kalplidir, şanslıdır ve hatta bazen, dürüsttür de. Bazen iyidir bazen kötü. Ama hiçbir zaman şeytansı bir kötülüğü yoktur. Çoğu zaman Anansi’den yana olursunuz çünkü bütün öyküler Anansi’ye aittir. Öykülerde Anansi bir örümcektir, ama aynı zamanda insandır da. İki şeyi aynı anda akılda tutmak aslında o kadar da zor değildir. Çocuklar bile becerir.”

anansi-cocuklari-neil-gaiman-5

Dünyanın karanlık devirlerinde tüm hikayeler Kaplan’a aittir. Yaşamak için öldürmenin gerektiği, esprinin nispeten az olduğu karanlık devirlerde.

Fakat Anansi tüm hikayeleri Kaplan’dan almış ve bütün hikayeler Anansi’nin olmuştur – daha esprili daha eğlenceli ve düşünceye dayalı.

Ancak Anansi, hikayelerde herkesi öylesine alaya alır ki – bu hikayeler romandan biraz da bağımsız olarak yer yer anlatılıyor – yalnızca Kaplan’ın değil Kuşlar gibi başka hayvanların da düşmanlığını kazanır.

Kaplan, Anansi’den hikayeleri geri almayı başarabilecek midir? Kitap işte bu sorunun cevabını arıyor bir yandan da. Bu açıdan kitap bazı noktalarda yetişkinlere özgü hoş bir fabl tadı da veriyor.

Üstelik yalnızca örümcekler, kuşlar, kaplanlar değil ölüler de bu maceraya dahildir:

“Yine de güzel ve uzun bir yaşamı oldu; bu kadın bizleri terk ettiğinde yüz üç yaşındaydı.” dedi.

Toprağın altından bir ses, yanından, “yüz dört!” diye düzeltti sinirli bir şekilde.

Bay Nancy, cansız kolunu uzatıp yeni tabuta tık tık vurdu.

“Sessiz ol, kadın!” diye bağırdı. “Burada uyumaya çalışanlar var.”

Masalsı ama aynı zamanda maceranın, gerilimin ve fantastik dünyanın her zamanki gibi dibine vurduğunuz bir kitap yazmış Gaiman. Üstelik kitabın girişinde de hoş bir sürpriz yaparak kitabı okuyucuya ithaf etmiş:

“Nedenini ve sana ne dilediğimi en iyi sen bilirsin”

Eğer örümcek korkunuz varsa onlara sempati kazanmak için iyi bir seçim olur bu kitap 🙂

Herkese iyi okumalar dilerim…

Kitap adı: Anansi Çocukları
Orijinal adı: Anansi Boys
Yazar: Neil Gaiman
Çeviri: Murat Özbank
Yayınevi: İthaki
Sayfa: 384
Baskı: 2013
Tür: Fantastik, Roman

anansi-cocuklari-neil-gaiman-2

#Anansi Çocukları – Neil Gaiman #Anansi Çocukları #Neil Gaiman

Kitap Etiketleri:
,
Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend