Ara Dünya – Neil Gaiman

13 Eyl Ara Dünya – Neil Gaiman

Neil Gaiman ile Michael Reaves’in ortak eseri olan Ara Dünya’yı, diğer Neil Gaiman eserleri gibi bir solukta olmasada birkaç solukta okumayı başardım. Nedendir bilmiyorum ama Neil Gaiman’ın, birisi ile birlikte yaptığı hemen hemen her esere karşı önyargılı olmaya başladım. Kötü ya da iyi olduğu için söylemiyorum bunu. Birşeylerin eksik olduğunu düşündüğüm için söylüyorum. Bu eksiklik bazen bir atmosfer öğesi, bazen bir karakterin şekli şemali, bazen ise konunun konular arasında kopukluğu oluyor. Sadece bunlarlada sınırlı değil tabiki. Elbette değişik nedenlerde çıkıyor. Fakat mutlaka ama mutlaka bir eksiklik oluyor sanki.

Ara Dünya’da Joey Harker adlı kahramanımızın, daha doğrusu kahramanımsımızın, kayboluşu ile başlıyor. Bambaşka boyutlarda bambaşka hayatlar içinde buluyor kendini. Ve ne hikmetse dünyayı kurtarmak bu arkadaşımızıa kalıyor. Sadece bizim dünyamızı değil, diğer birçok dünyayı daha doğrusu birçok gezegeni de kurtarması gerekiyor. Size de bir parça hollywood kokuus geldi mi? Geldi değil mi? Evet işte ilk paragrafta bahsettiklerime ek olarak bir de bu sorun var. Belki de bu sorun bana özeldir inanın bilemiyorum. Burnuma hollywoodvari kokular geldiğinde bir anda soğuyorum. Bu bir film olabilir bir kitap olabilir bir müzik olabilir ne olduğu önemli değil o koku geldiği anda ister istemez kaçasım geliyor. Fakat söz konusu Neil Gaiman olunca hayır dedim, bu kitabı okuyacağım ve bu ön yargıyı yeneceğim! Fakat gördüm ki bu bir önyargı değil, bir bilgelik, bir geleceği görmeymiş…

Aslında bir senaryo olarak kullanılacak olan Ara Dünya, televizyonculara karışık geldiği için rafa kaldırılan bir kitap. İkili beraber hazırladıkları bu hikayeyi beyaz perdeye aktaramamışlar. Sonradan kitap olarak çıkartmak istemişler. Fakat olmuş mu? Bence olmamış. Tamam öykü akıcı, türler etkileyici fakat oldukça amerikanvari bir havada. Belki ileride tekrar beyaz perde için uğraşılabilir ya da animasyon yapılabilir bilemiyorum.

Sıkıcı ve okumaya değmez diyemem asla ama Neil Gaiman’ın Mezarlık Kitabı ya da Yolun Sonundaki Okyanus gibi eserlerinden sonra sizi buruk bir üzüntüye sürükleyeceği aşikar. Ama yazarın tüm kitaplarını okumaya ant içmiş benim gibi bir okuyucuysanız o zaman okumalısınız!

İyi okumalar.

Kitap adı: Ara Dünya
Orijinal adı: Interworld
Yazar: Neil Gaiman
Çeviri: Nurcan Başer
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 216
Baskı: 2012
Tür: Fantastik, Roman

Hemen satın al

ara-dunya-neil-gaiman-22

#Ara Dünya – Neil Gaiman #Ara Dünya #Neil Gaiman

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend