Arzu Tramvayı – Tennessee Williams

02 May Arzu Tramvayı – Tennessee Williams

Tiyatro okumayı çok seviyorum. Hem de çok. Bu yüzden önceliklerimi belirlerken, kendimi sürekli tiyatro kitaplarının arasında buluyorum. Hele bir de biri önermiş ise. İşte Arzu Tramvayı böyle bir önerilmenin sonucunda ortaya çıktı. Hemen aldım ve okumaya başladım. Zaten bir kaç saat içinde bitirdim. O kadar sürükleyici bir dünyanın içine daldım ki bir anda herşey siliniverdi. Sadece o dünya vardı aklımda.

Oyun klasik bir amerikan hikayesi fakat ilerleyişi ve yazarın aralarda aldığı diyaloglar bu oyunun bir anda farkl bir dramaya dönüşmesine neden oluyor. Sürekli kağıt oynayan ve içen erkekler, hayal dünyasında kadınlar, görevlerinin bilincinde olgun kadınlar vs. Dedim ya tipi bir amerikan hayatı kesiti. Karaktelerde buna göre seçilmiş. Ama bir kaç fark var burada. Sürekli sorun yaratan kız kardeş, herşey bitip perde kapandığında bir başka şey anlatıyor bizlere. Demek istediğini giderek veriyor. Aklı dengesi bozuk olarak yargılansa da içimizde bıraktığı buruk hüzünde başka bir şeyler var. Bunu anlatmak ya da yazmak çok mümkün değil. Bunu anca okuyarak anlayabilirsiniz. Bu yüzden bu konuyu daha fazla uzatmadan alın ve okuyun diyorum sizlere daha önce onlarca kitap için dediğim gibi. Fakat bu kez çok fazla anlatmadan bunu diyorum. Çünkü bu kitabı anlatırsam, akılda kalan şey tipik bir amerikan hayatı olacaktır. Çok fazla kuru gelecektir size ve çok sonralarda belki bir gün okunur kitaplar arasına alacaksınızdır. Ama dediğim gibi bu kitapta farklı bir tat var. Bunu anlamak için kitabı okumalı, o hayatlara bir şekilde dokunmalısınız.

İyi okumalar.

Kitap adı: Arzu Tramvayı
Orijinal adı: A Streetcar Named Desire
Yazar: Tennessee Williams
Çeviri: Esin Damcı
Yayınevi: İmge Kitabevi Yayınları
Sayfa: 296
Baskı: 2014
Tür: Tiyatro

Arzu Tramvayı – Tennessee Williams

Arzu Tramvayı - Tennessee Williams

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend