Aura – Carlos Fuentes

17 Ağu Aura – Carlos Fuentes

Carlos Fuentes Latin Edebiyatı’nın bol ödüllü yazarlarından birisi. Hal böyle olunca okunması gereken yazarlardan biri diye düşünüyorum Hele birde Latin Edebiyatı olunca yerimde duramıyorum. Fakat daha ilk kez okuyorum bir Carlos Fuentes eserini. Evet biliyorum bu gerçekten büyük bir kayıp ama geç kalmış değilim. Başlangıç için seçeceğim kitabında iyi bir eseri olmasına dikkat ettim ve yaptığım küçük araştırma sonrasında en etkileyici eserlerinden birinin Aura olduğunu öğrendim.

Aura, Can Yayınları’nın mini kitaplar dizisinden çıkmış bir kitap. Hem küçük hemde ince olan bu kitap, Fuentes’in uzun öykülerinden biri olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda da en etkileyicilerinden. Entellektüel bir adam olan Felipe Montero fakat kendisi aynı zamanda da işsiz. Gazetede kendine göre bir ilan görüyor. İlanda yaşlı bir dul, kaybettiği kocasının günlüğündeki yazıların temize çekilmesini ve yayına hazır hale getirilmesini istiyor. Felipe Montero bu ilana seviniyor. Çünkü sevdiği işi yapabileceğini ve bunun karşılığında da para kazanabileceğini görüyor. Hemen ilan sahibi yaşlı kadının yanına gidiyor ve işi istediğini söylüyor. Eve gittiğinde genç kızla (Aura) karşılaşıyor. Sonrasında bu genç kadın ile yaşlı kadın arasında bir bağ olduğunu ve bağın çok kuvvetli olduğunu görüyor. Sonrasında bu genç kadınla bir gönül ilişkisi yaşayabileceğini düşünüyor. Sonrasında ise… Bundan sonrası okunması gereken esas yeri aslında o yüzden devamını siz getirmelisiniz.

Her ne kadar 2. tekil şahıs ile yazılmış kitaplar zor okunsada Aura’da bu zorlukla karşılaşmıyor bilakis daha akıcı ilerliyorsunuz. Bir film tadında herşeyi yaşıyor ve kafanızda oynatıyorsunuz hayali kahramanlarınızı. Hikayeden gerçekten çok etkilendim ve kitap bittiğinde keşke uzun bir roman olsaydı dedim. Fuentes tadı damağımda bir öykü sundu gerçekten. Eğer ilk kez Carlos Fuentes okuyacaksanız güzel bir başlangıç olacağından eminim.

İyi okumalar.

Kitap adı: Aura
Orijinal adı: Aura
Yazar: Carlos Fuentes
Çeviri: Müntekim Ökmen
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 68
Baskı: 2005
Tür: Hikaye/Öykü, Uzun Öykü

Hemen satın alın

aura-carlos-fuentes-2

#Aura Carlos Fuentes #Aura #Carlos Fuentes

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend