Aynanın İçinden – Lewis Carroll

23 Nis Aynanın İçinden – Lewis Carroll

Alice ile maceralara devam ediyoruz. Bu kez Alice odasında kedileriyle oynarken aynayı farkeder. Ayna Alice’i çağırır sanki. Alice kararını verir aynanın içine girecektir. Sonra herşey bulanıklaşmaya başlar. Görüntü netleştiğinde ise Alice bakar ki aynanın içindedir. Tavşan deliği ya da ağaç kovuğu yerine bu kez ayna kullanarak harika bir diyara gelmiştir.

Alice şöminenin dibinde satranç taşlarına benzeyen kişiler görür. Bu kişiler ile klasik Alice tarzı diyologlara girer. Fakat bir an bu durumdan korkar. Çıkmak ister. Bahçeye çıkar fakat bahçeden nasıl gideceğini kesitremez. Tepelik bir yer görür eğer oraya tırmanırsa arkasında gideceği yeri göreceğini düşünür. Elbette gidemez. İşte macerası bu şekilde başlar.

İlk kitapta olduğu gibi bu kitapta da nedense sürükleyiciliği bulamadım. Bitirmek için okudum diyebilirim. İlk kez bir eserin filmi kitabından daha iyi olmuş. Evet bunu söylemek istemezdim ama öyle. Belki bu çeviri ile alakalıdır belki de insanı Alice’in o masum çocuksuluğundan uzaklaştıran şuh kadın çizimlerindendir bilemiyorum ama nedense ben bu kitabı yaşayamadım. Filminde hissetiklerimi kitapta kesinlikle bulamadım. En büyük sorunlardan biri dediğim gibi çizimler. Böyle bir çizimle Alice’in resmedilmesi bana yanlış geldi. Konudan ve büyüsünden tamamen çok uzakta.

aynanin-icinden-lewis-carroll-2

Tabi bu okunmamalı demek değil. Eleştiri diyelim, çizimlere karşı.

İlk filmden sonra büyülendiğimiz atmosferi Aynanın İçinden ile de yaşatacaklar gibi görünüyor. Merakla bekliyoruz.

İyi okumalar.

Kitap adı: Aynanın İçinden
Orijinal adı: Through the Looking Glass
Yazar: Lewis Carroll
Çevirmen: Tomris Uyar
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 170
Baskı: 2015
Tür: Çocuk Kitapları

Aynanın İçinden – Lewis Carroll

aynanin-icinden-lewis-carroll

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend