Azrail’i Beklerken – Marjane Satrapi

21 Tem Azrail’i Beklerken – Marjane Satrapi

Persepolis sonrası olmazsa olmazlar arasına hızlı ve kesin bir giriş yapan Marjane Satrapi’nin okuduğum ikinci kitabı. Azrail’i Beklerken, diğer eserinde ki gibi genel bir konu değil, daha kişi bazlı bir anlatım gibi görünse de aslında toplumsal bir çok noktayı bize gösteriyor.

Kitaba daha başlar başlamaz çizgilerinden Marjane Satrapi’yi tanıyorsunuz zaten. Okumaya başladığınızda ise gerek kurgusu gerek anlatımı gerekse konuların işlenişini görünce evet bu anlatımı bir yerlerden hatırlıyorum diyorsunuz. Tabi Persepolis’i okuduysanız.

Kitapta en çok hoşuma giden bir insanın, bir müzik aletine olan tutkusunun, bir başka insan tarafından hiç ama hiç anlaşılmaması ve tam tersine bunun bir kavga nedenine dönüşmesiydi. Bu hemen hemen herkesin başına gelebilecek, her ülkede gözlemlenebilecek bir tavır. Bunun nedenlerine aşırı sevgi, kıskançlık, bencillik artık her ne denirse bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey varsa o da insanların, başka bir insanın seçimlerine, tercihlerine, isteklerine saygı gösterilmediğidir. Bu bizim toplumumuzda en büyük sorunlardan biri biliyorsunuz. Hiç kimseye hiç ama saygımız yok hoşgörümüz yok tahammülümüz yok. Bir anda en kötüleri bile bir anda yapabiliriz. Sonrasında ise hiçbir şey olmamış gibi yolumuza devam edebiliriz.

İşte Azrail’i Beklerken size bunları ve daha fazlasını düşündürebilecek güzel mi güzel bir Marjane Satrapi eseri. Şimdiden iyi okumalar.

Kitap adı: Azrail’i Beklerken
Orijinal adı: Waiting for Azrael
Yazar: Marjane Satrapi
Çeviri: Candan Yasan
Yayınevi: Mürekkep Basım Yayın
Sayfa: 88
Baskı: 2014
Tür: Çizgi Roman

azraili-beklerken-marjane-satrapi

Azrail’i Beklerken – Marjane Satrapi

Arka kapak;
İran Devrimini kendi kişisel bakış açısıyla sunduğu Persepolis kitabıyla büyük üne kavuşan Marjane Satrapi’den yine kişisel ancak devrim öncesi İran’da geçen büyüleyici bir öykü. Azrail’i Beklerken, Satrapi’nin büyük amcası ve aynı zamanda ülke çapında büyük bir müzisyen olan Nasır Ali Bey’in, enstrümanı kırıldıktan sonra çalmaya değer yeni bir tanesini bulamadığı için bunalıma girerek yatağına uzanıp ölümü beklediği dokunaklı günleri konu alıyor. Satrapi’nin, flash-back ve flash-forward’larla
zenginleştirdiği Nasır Ali Bey’in yaşamaktan vazgeçerek ölümü bekleme öyküsü, aynı zamanda çelişkiler içinde yaşayan bir adamın hayatını Mevlana’dan Ömer Hayyam’a renkli göndermelerle zenginleştirdiği bir çizgi roman.
Azrail’i Beklerken aynı zamanda sinemaya da uyarlanmış, İstanbul Film Festivali dâhil birçok festivalde, olumlu eleştiriler almıştı.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Nisan 2016 - Metinden Notlar
    Posted at 00:16h, 07 Kasım Yanıtla

    […] Persepolis sonrası olmazsa olmazlar arasına hızlı ve kesin bir giriş yapan Marjane Satrapi’nin okuduğum ikinci kitabı. Azrail’i Beklerken, diğer eserinde ki gibi genel bir konu değil, daha kişi bazlı bir anlatım gibi görünse de aslında toplumsal birçok noktayı bize gösteriyor. Yazının devamı için lütfen tıklayın. […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend