Bahçedeki Gidonları Kromajlı Pırpır da Neyin Nesi? – Georges Perec

10 Kas Bahçedeki Gidonları Kromajlı Pırpır da Neyin Nesi? – Georges Perec

Adı gibi bir roman. Kısa roman hatta. Adı gibi derken yani biraz tuhaf. Farklı bir roman. Bahçedeki Gidonları Kromajlı Pırpır da Neyin Nesi? Georges Perec’in farklı olma çabası içine girmeden farklı olduğunu düşündüğüm romanlarından biri. Savaşı istemeyen, Cezayir’e gitmek istemeyen bir askerin yer yer komik, yer yer trajik yer yer iğneleyici, yer yer ne demek istediği net anlaşılmayan öyküsü.

Georges Perec’in okuduğum ikinci kitabı ve halen kitap ile ilgili belirli bir kutuplaşmam yok. Yani zaman kaybı mı yoksa iyi bir kitap mı bilemiyorum. Okurken sıkıldığımı hissettiğimde kitaptan soğuyorum aslında. Ama nedense Georges Perec kitaplarına karşı “beğenmeliyim” gibi bir şartlanmışlığım var. Okuyorum, okuyorum ve bir süre sonra hikayenin içine giremeden ilerliyorum ve öykü bir şekilde yanımdan akıp gidiyor. İşin aslı benimde yakalayasım gelmiyor. İşin özü içine almaksa eğer, ne yazık ki başarıya ulaşamıyor.

Ama aramızda yazarın tüm kitaplarını okumak isteyenler varsa onlar için iyi okumalar diliyorum.


Arka kapak;
Yirminci yüzyıl sonu edebiyatında çok özel bir yere sahip Perec: Başkasına hiç benzemeyen, her kitabıyla şaşırtıcı olabilen bir yazar. Metis Edebiyat’ta daha önce Şeyler, Uyuyan Adam ve W ya da Bir Çocukluk Hatırası’na yer vermiştik. Şimdi ise çok eğlenceli anti-militarist bir küçük kitap: Bahçedeki Gidonları Kromajlı Pırpır da Neyin Nesi?

Dikkatimizden kaçmasın sakın: Bu romandaki, savaşın en canalıcı anında, imdat isteyen genç bir askerin Cezayir cehennemine düşmemesi için ellerinden gelen her şeyi yapan (ama heyhat! başarıya ulaşamayan) yiğit gençler, Ajax ve Aşil’in, Herkül ve Telemak’ın, altın postu arayan Argonotların, Üç Silahşörler’in ve hatta Kaptan Nemo’nun, Saint-Exupêry’nin, Teilhard de Chardin’in hakiki mirasçılarıdır.

Destanın güzelliklerine duyarsız kalacak okurlara gelince, onlar da bu küçük kitapta, keyif almalarına yetecek miktarda konu dışı öykücükler, mevzudan sapan hoşluklar ve, bilhassa belirtmeliyiz ki, en zor beğenenleri bile tatmin etmesi gereken bir zeytinli pilav tarifi bulacaklar.

Nice harp akademisinin ödüllendirmekte bir an bile tereddüt etmeyeceği bir yazardan, askerlik sanatı ve insanlık halleri üstüne bir sinsi gülüş.

Kitap adı: Bahçedeki Gidonları Kromajlı Pırpır da Neyin Nesi?
Orijinal adı: Quel petit vélo à guidon chromé au fond de la cour?
Yazar: Georges Perec
Çeviri: Cemal Yardımcı
Yayınevi: Metis Yayıncılık
Sayfa: 87
Baskı: 2014
Tür: Roman

bahcedeki-gidonlari-kromajli-pirpir-da-neyin-nesi-georges-perec

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend