Barbarları Beklerken – John Maxwell Coetzee

26 Eki Barbarları Beklerken – John Maxwell Coetzee

Artık eminim ki elimde bir Coetzee eseri varsa o kitap beni kendisine bağlayacak ve elimden bırakamadan okumuş bitirmiş olacağım. Utanç adlı kitabından sonra aklıma gelen bu olmuştu. Aynı şekilde Barbarları Beklerken’de de aynı hisleri yaşadım. Kitap sizi içine alıyor ve çıkmamanız için elinen gelen sürükleyiciliği yapıyor. Eğer bir de film gibi izlemeye başladıysanız kitabı, işte o zaman hepten sürükleniyorsunuz yazarın dünyasında.

Barbarları Beklerken, olmayan bir imparatorlukta olmayan bir insanlığın gösterimi gibi bir kitap. Okuduğunuz her sayfa size daha bir uzak dur bu tip insanlardan diyor. Özellikle faşizmin boyutlarını görüyor, fanatizmin ne olduğunu hissediyorsunuz. Sadece dürtülerle değil, anlamsız inatlar, manasız bir özgüven ve saçma sapan bir vatanperverliğin sonuçlarını görüyorsunuz. İnsanlıktan çıkmış insanların barbar denilen insanlardan çok ama çok daha barbar olduğunu, aslında medeniyetin gölgesine saklanan bizlerin, sandığımız kadar medeni olmadığını görüyorsunuz.

Beni en çok etkileyen paragraflardan ikisini paylaşmak istiyorum;
“herhalde çalışma hayatı içinde pek çok ruh görmüştür; ama ruhlar onda pek bir iz bırakmamış gibi görünüyor, nasıl kalpler bir cerrahta iz bırakmıyorsa.”

“Büro’nun kendisi için yaratttığı leylak mavisi bir üniformanın içine sıkıştırılmış, bir çocuğun beline ve bir sokak dövüşçüsünün kaslı kollarına sahip bir adam. Eminim ki kibirli ve övgüye susamış. Kadın düşkünü, tatminsiz, tatmin edemeyen biri. Ona insanın zirveye ancak cesetlerden oluşma bir piramide çıkarak ulaşabileceği söylenmiş.”

Kitap ilk sayfasından son sayfasına kadar sizi bırakmayan cinsten bir kitap. Zaten bunu başlar başlamaz farkedeceksiniz. Sonrasında ise okumamak gibi bir şey aklınızdan geçmeyecek emin olun.

Şimdiden iyi okumalar.

Kitap adı: Barbarları Beklerken
Orijinal adı: Waiting for the Barbarians
Yazar: John Maxwell Coetzee
Çeviri: Dost Körpe
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 200
Baskı: 2015
Tür: Roman

Hemen satın alın

barbarlari-beklerken-john-maxwell-coetzee

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Ekim 2015
    Posted at 08:31h, 01 Kasım Yanıtla

    […] Artık eminim ki elimde bir Coetzee eseri varsa o kitap beni kendisine bağlayacak ve elimden bırakamadan okumuş bitirmiş olacağım. Yazının devamı için… […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend