Batman The Killing Joke – Alan Moore

09 Ara Batman The Killing Joke – Alan Moore

Süper kahraman önyargılarımı kenara bırakıp, sadece Joker olarak düşününce eşsiz bir eser. Kaldı ki çok haksız sayılmaz bu yargı. Bıktık artık sürekli aynı maceralardan, aynı dünya kurtarmalardan ve aynı mükemmellikten. Ha bir de o taytlar, o pelerinler, o ışınlar var tabi… Şaka gibi gerçekten.

Kitabın daha doğrusu Jokerin ne demek istediğini bu kadar yıl boyunca anlamak için güzel bir macera Killing Joke. Süper kahramanların arasında her zamna farklı bir yerdedir benim için Joker. Çünkü bir şey anlatmak ister. Bir derdi vardır ve bu derdini dile getirir. Özellikle The Dark Knight filminde bunu çok net bir şekilde ve çok iyi bir oyunculukla görebilirsiniz. Bana sorarsanız en ama en iyi Joker canlandırmasıydı Heath Ledger’in Jokeri. Onun üzerine gelir mi bilemiyorum. Suicide Squad filmindeki Joker’e girmek bile istemiyorum. Çünkü yazımda ağır küfürler kullanmak istemiyorum!

Bu arada The Killing Joker macreasının bir animasyon filmi de var. Fakat bu animasyon filminin ilk yarısı daha doğrusu ilk kırk dakikası ekleme bir macera. Bu eklemede klasik bir Amerikan filmi tadı alıyoruz. Çizgi romandan uzak, abuk sabuk bir aşk hikâyesi ya da öyle denmese de saçma ve gereksiz bir duygusal ayar verme çabası var. Evet, biliyorum tam olarak anlatamadım ama seyredince ne demek istediğimi anlayacaksınız. Hakikaten çok saçma olmuş bir ekleme. Bildiğimiz Batman serilerinde var mıdır bilmiyorum ama bu eklemede anlatılan olayları ilk kez burada gördüm. Batman uzmanları daha iyi bileceklerdir, belki de gereklidir bilemiyorum ama benim fikrim, The Killing Joke felsefesinden uzak bir ekleme idi. Ama dediğim gibi bir gerekliliği vardır belki bilemiyorum. Yorumlarda aydınlatabilirsiniz.

Taytlı, pelerinli ve maskeli kahramanlarımızın arasından net bir dil ve net bir tavır ile sıyrılır Joker bana göre. Batman’in dengeleyicisidir derler hatta. Bildiğiniz gibi Batman imiz öldürmeye karşıdır. Kötü adamlarımız ne kadar kötü de olsa Batman onları öldürmez her zaman adalete teslim eder. Kötü adamların kötülükleri ne kadar kötü olursa olsun. Ne kadar doğru bir davranış, ne kadar örnek bir davranış (!) Neyse oldum olası sevmediğim sahte mesaj verme çabasına girmek istemiyorum. Evet, ne diyordum Joker farklıdır ve bir şeyler anlatmak ister bizlere. Evet, hakikaten de öyledir Joker bize aslında insanların içinde neler olduğunu gösterir. Her şeyin ne kadar düzmece ve ne kadar belli başlı değerler üzerine kurulu olduğunu gösterir. Yıkıldığında bu değerlerimiz bir anda ya yalnız kalırız ya da içimizde zaten var olan kötü ile baş başa kalırız. Tabi bu Joker’in anlatmak istediğinin sadece bir kısmı.

Joker’in bende uyandırdığı ya da bana göre anlatmak istediklerine daha sonra girerim. Çok uzun bir yazı olacağından bunu başka bir bahara, başka bir yazıya bırakmak daha doğru olacaktır.

İyi okumalar.

Kitap adı: Batman The Killing Joke
Orijinal adı: Batman The Killing Joke
Yazar: Alan Moore
Çeviri: Orjinal Dilinde, İngilizce
Yayınevi: DC Comics
Sayfa: 64
Baskı: 2008
Tür: Çizgi Roman

Batman The Killing Joke – Alan Moore

Arka kapak;
One of the most famous Batman stories of all time is offered for the first time in hardcover in this special twentieth-anniversary edition.
This is the unforgettable that forever changed Batman’s world, adding a new element of darkness with its unflinching portrayal of The Joker’s twisted psyche.

Writer Alan Moore, acclaimed author of WATCHMEN and V FOR VENDETTA, offers his take on the disturbing relationship between The Dark Knight and his greatest foe. The Clown Prince of Crime has never been more ruthless than in this brutal tale.

This special new edition also includes a story written and exquisitely illustrated by Brian Bolland.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend