Bay ve Bayan Kıl – Roald Dahl

20 Oca Bay ve Bayan Kıl – Roald Dahl

Çok pis insanlar bunlar! Yok yok bildiğiniz gibi değil hakikaten kötüler yahu! Böyle insan mı olur? Bence olmaz demeyin olur olur. Böyleleri de vardır eminim ben. Ama bu insan görünümlü pis yaratıklara dersini verecekler var mı? İşte o biraz karışık bence. Olmayabilir hatta yok belki de. Roald Dahl bulmuş gerçi birilerini bunların hakkından gelecek.

Roald Dahl’ın çok kötü, çok çirkin, hem de çook çirkin iki karakteri ile karşı karşıyayız. Fakat burada çirkinlikten bahsederken demek istediğimiz iç ve dış çirkinlik. Yani sadece dış görünüşe göre hareket etmiyoruz. Konuyu bütünüyle ele alıyoruz. Bu insanlarda o kadar çirkin bir içe sahiplerki bu çirkinlikleri dışlarına vurmuş. Hatta bizde bir söz vardır ya hani, içinin pisliği yüzüne vurmuş diye hah işte aynen öyle bir durum. Nasıl oluyor diye düşünüyorsanız size bir kaç örnek olması açısından açın ve gündemdeki politikacılara bakın efenim. Dikkat edersenzi bu insanların içleri pislik dolu ve yüzlerine vurmuş durumda. Kimisinde masum görünümlü pislik kimisinde babacan bir pislik kimisinde ise pislik gibi bir pislik göreceksiniz. Ama sonuç itibari ile hepsi pislik. Birinin diğerinden en ufak bir farkı yok. Biraz dikkatli bakarsanız görebilirsiniz. Tabi önyargılarınızı bir yerlere bırakıp bakın lütfen.

Evet kitabımıza dönecek olursak, kitabımızda ki bu çirkinlerin hakkından gelenler var. Hemde kimler mi? Hayvanlar! Evet onlar haklarından geliyor bu çirkin ruhlu insanımsı yaratıkların. Peki nasıl mı? Onu da bir zahmet okuyunuz efenim.

Çocuk, yetişkin herkesin okumasını tavsiye ederim. İyi okumalar.

Kitap adı: Bay ve Bayan Kıl
Orijinal adı: The Twits
Yazar: Roald Dahl
Çeviri: Roza Hakmen
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 108
Baskı: 2015
Tür: Çocuk Kitapları

bay-ve-bayan-kil-roald-dahl


Arka kapak;
Bay ve Bayan Kıl ideal bir çift gibi görünür. Her ikisi de iğrenç insanlardır! Birbirlerine çok kötü şakalar yaparlar: Bayan Kıl, Bay Kıl’ı korkutmak için cam gözünü bardağının içine atar. Bay Kıl ise buna, yatağın içine bir kurbağa koyarak karşılık verir. Bu ikisi kadar itici kimseyle karşılaşmamışsınızdır! Hiç yıkanmazlar, Kuş Böreği yapmak için sürekli kuş avlarlar, çocuklardan nefret ederler. Bay Kıl’ın sakalı korkunç ziyafet artıklarıyla dolu olur: solucandan spagettiler, küflenmiş mısır gevreği… Ama sonunda kötü bir sürprizle karşılaşırlar. Görün bakın, Tombilik Kuş ve Şaklabani Maymunlar onların bu ziyafetlerini nasıl burunlarından getiriyor!

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • maviada75@hotmail.com'
    Eylül Su ÇUVALCIOĞLU
    Posted at 14:07h, 25 Temmuz Yanıtla

    Dünyanın en pis ve uyumlu ikilisi… Bay ve bayan kıl. Penceresiz bir ev ,ısırgan otlarıyla dolu bir bahçe ve tutsak bir maymun ailesi…
    Roald Dalh ‘ ın bir muhteşem kitabı daha… Bu kitabı okurken insanın hiç durası gelmiyor.Sonunu merak ediyor ve kendini kitabın içinde, kahramanların yanında buluyor. Herkese tavsiye eder iyi okumalar dilerim…

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend