Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları – Ransom Riggs

26 Oca Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları – Ransom Riggs

Son zamanların popüler kitabı Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları’nı tanıtacağım bugün. Ransom Riggs’in seri olarak düşündüğü bu ilk kitap, ilk gördüğümde düşündüğüm gibi tıpkı bir çikolata kutusunu andırıyor. İçi sürprizlerle dolu ve İthaki’yi tebrik etmek gerek ki sayfalarından tut kapağına kadar gerçekten kaliteli. Öncelikle sizi şöyle alalım, kitabın çok hoş bir tanıtım videosu var:

Jacob küçükken büyük babasının ona anlattığı masallarla büyümüştür. Bu masallar pek alışılageldik türden masallar değildir. Uçabilen bir kız, tonlarca ağırlığı taşıyabilen bir çocuk, görünmez biri, ellerinden ateş çıkaran bir kız…Bu tuhaf çocukların hepsinin onları kimsenin bulamayacağı büyük bir evde yaşadıklarını ve orada hep mutlu olduklarını anlatır. Üstelik elinde kanıtlar da vardır. Bahsettiği her çocuk için bir fotoğraf gösterir, bu fotoğraflar son derece eski ve dehşet vericidir. Kitabın en güzel yanı şu ki o fotoğrafları biz de görebiliyoruz. Bu yönüyle kitap keyifli bir roman olmasının yanı sıra, insanı koleksiyonculuğa özendiren harika bir fotoğraf arşivi.

bayan-peregrinein-tuhaf-cocuklari-ransom-riggs-2

Jacob’ın sıradan hayatı, büyük babasının trajik ölümüyle değişir. Kabuslar gören ve bu ölümü kaldıramayan Jacob, büyük babasının masallarında bahsettiği adaya doğru yola çıkar. Ve kendini, çocukken inandığı ama sonraları bir saçmalıktan ibaret bulduğu masalların tam ortasında bulur.

Açıkçası kitabın son sayfasına dek bunun bir seri olduğunu bilmiyordum. Bu yüzden kitap tamamlanmadan bittiği için biraz hayal kırıklığına uğradım. Tek kitap olsa daha mı çekici olurdu emin değilim. Fakat serinin devamını da keyifle bekleyeceğim bir gerçek.
Son olarak şunu da belirteyim ki fantastik seviyor fakat kitabın genç yetişkin kategorisinde ya da çok satanlarda olmasını antipatik buluyorsanız, bu seferlik yok var saymanızı öneririm. Çünkü hikayenin dili aman aman olmasa da, kurgu orjinal ve kendini okutuyor. Havada kalan şeyler yok değil ama ben çok fazla sorgulamadan, fantastik bir film izler gibi okuduğumdan keyif aldım. Bana öyle geliyor ki uzun yolculuklar ya da ‘kafam dağılsın’ diyenler için iyi bir seçim.

Tim Burton’ın kitabı sinemaya uyarlaması bekleniyormuş. Çıkarsa onu da izleriz efendim 🙂

Herkese iyi okumalar dilerim, sevgiler…

Kitap adı: Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları
Orijinal adı: Miss Peregrine’s Home For Peculiar Children
Yazar: Ransom Riggs
Çevirmen: Aslı Dağlı
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 320
Baskı: 2015
Tür: Roman

bayan-peregrinein-tuhaf-cocuklari-ransom-riggs

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend