Bazuka – Murat Uyurkulak

07 Mar Bazuka – Murat Uyurkulak

Yazarın okuduğum ilk kitabı. Kapağına bakarak hareket etmemeliyim dediğim, sıfır önyargı ile başladığım ilk kitabı. İyi ki de böyle başlamışım dediğim bir kitap. Hem beğendim hem de okudukça yaşadığım kitaplardan biri oldu Bazuka. Ama hak ettiği değeri göremeyenler arasında yer almış gibi geliyor bana. Bilemiyorum. Belki de yanılıyorum. Yani yanılsam keşke.

Yürek burkucu hikayelerin barındığı Bazuka, Murat Uyurkulak’ın Tol ve Har adlı kitaplarından sonra çıkan kitabı. Dediğim gibi gerçekten burkucu bir kitap. Özellikle bir kaç tanesi mutlaka aklınızda kalacaktır. Örneğin benim en çok kalanlardan biri Pembe oldu. Pembe rengi ile barışık olmayan bir adamın, enteresan öyküsü. Başından geçenlerin tüm sorumluluğunu pembe rengine yüklemiş. Anlamları ve anlamsızlıklarının tüm suçu bir rengin. Evet bir rengin. Pembenin. Tuhaf gibi görünen ama çok yaşanan bir olay gibi geldi bana. En çok dabu dokuyu beğendim zaten. Anlatım yorucu değil, kitap kafanızda yaşatılası tatda. Öykü ise gerçeklerin içinde bir abeslik gibi olunca okumak eğlenceli oluyor.

Diğer öykülerde bu tadı alabildim mi peki? Evet bir kaçında daha bu tat vardı. Örneğin Kırmızı adlı öykü de oldukça güzeldi. Fakat yazımın başında da dediğim gibi yazarın ya da yayınevinin çok acil olarak kapağı değiştirmesi gerekli. İnanılmaz rahatsız edici bir kapak. Dış görünüşün her şey olduğu toplumumuzda böylesi bir kapak, eminim satışları çok ama çok etkileyecektir. Yazara karşı yapılmış bir lanet gibi diğer kitaplarının kapaklarıda bu rahatsızlık edici seviyede. Neden böyle bir seçim yapılmış çok merak ettim gerçekten.

Kısa ve güzel bir hikaye kitabı okumak isteyenler için güzel bir adres olan Bazuka’yı öneriyorum.

Şimdiden iyi okumalar.

Kitap adı: Bazuka
Yazar: Murat Uyurkulak
Yayınevi: Metis Yayınları
Sayfa: 96
Baskı: 2014
Tür: Hikaye

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Şubat 2016 - Kargadan Notlar
    Posted at 18:21h, 03 Ağustos Yanıtla

    […] Yazarın okuduğum ilk kitabı. Kapağına bakarak hareket etmemeliyim dediğim, sıfır önyargı ile başladığım ilk kitabı. İyi ki de böyle başlamışım dediğim bir kitap. Hem beğendim hem de okudukça yaşadığım kitaplardan biri oldu Bazuka. Ama hak ettiği değeri göremeyenler arasında yer almış gibi geliyor bana. Bilemiyorum. Belki de yanılıyorum. Yani yanılsam keşke. Yazının devamı için lütfen tıklayınız… […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend