Benim Gözümden Dünya – Albert Einstein

07 May Benim Gözümden Dünya – Albert Einstein

Çok şaşkınım. Yaşadığı dönem, Almanya’nın içinde bulunduğu durum, dünya savaşı gibi etkenlerden dolayı herhalde etkilenilmiştir diye düşünüyorum. Daha doğrusu düşünmek istiyorum. Bir bilim insanı bu kadar taraflı bu kadar tek düze düşünebilir mi? Özellikle Amerika ile ilgili yüceltmeleri, Almanya ve Almanlar ile ilgili düşünceleri oldukça taraflı, objektiflikten uzak. Daha kötüsü ise din konusunda bu kadar bağnaz bir bakış açısı ve tek taraflı yüceltme, inanılmaz. Bir bilim insanının din ile alakası olur mu olmaz mı ayrı konu ama bu biçimde bir bakış açısı olması bana göre doğru eksininde değil.

Filistin’de yaşananları yapılanma, yapılan zulümlerin görülmeden “yahudilerin toplanması” olarak değerlendirmesi, yapılan katliamları görmemesi mi yoksa görmek istememesi mi anlayamadım. Birebir aynısını Almanya’da gören biri olarak bunu nasıl gözardı edebilmiş anlayamıyorum. Dahası ise eleştirdiği sistem ile kendi söylediklerinin ve övdüğü Amerika’nın sürekli olarak çelişmesi akıl alır şey değil.

Kitabı büyük bir şaşkınlık ve üzüntü ile okudum. Şaşkınlığım büyük bir bilim insanının bakış açısı, üzüntüm ise böylesi büyük bir bilim adamını tanımamam oldu. Beklediğim daha doğrusu kafamda canlandırdığım tarafsız, önyargısız, işi sadece bilim olan, mitlerle değil, bilim ile cevap arayan bir bilim insanı Albert Einstein yerine böyle bir düşünce yapısı ile karşılaşmak duvara çarpma etkisi yaptı beynimde. Dil, din, ırk ve renkten arınmış bir biçimde bakabilen bilim insanı arayışında sanıyorum Einstein doğru bir durak değil. Bu denli taraf olan insanların doğruyu verebileceğine inanmak çok güç.

Kitap adı: Benim Gözümden Dünya
Orijinal adı: The World As I See It
Yazar: Albert Einstein
Çeviri: Demet Evrenseloğlu
Yayınevi: Alfa Yayınları
Sayfa: 115
Baskı: 2017
Tür: Felsefe, Deneme

Benim Gözümden Dünya – Albert Einstein


Arka kapak;
Benim Gözümden Dünya’da, Albert Einstein’ın hayata, yaşadığı dünyaya ve bilimsel çalışmalarına dair görüşlerini bulacaksınız. Büyüleyici, esprili ve zekice gözlemler, büyük bir kalbi ve az rastlanır bir aklı açığa vuran samimi itiraflar…Benim Gözümden Dünya, bu özel kişiliği, kendi yazdığı ya da başkası tarafından kaleme alınan hiçbir kitapla kıyaslanmayacak bir açıklıkta gözler önüne seriyor. Einstein insanlığa, yardımlaşmanın hakim olduğu barış dolu bir dünyaya ve bilimin yüce amaçlarına inanıyordu. “İyi ve Kötü”, “Din ve Bilim”, “Aktif Pasifizm”, “Hıristiyanlık ve Yahudilik” , “Azınlıklar” ve “Bir Arap’a Mektup” gibi farklı konu başlıklarının ele alındığı Benim Gözümden Dünya, işte bu inançların savunması niteliğindedir.

“İnsanın gerçek değeri kendi kendisinden özgürleşmeyi ne ölçüde ve ne anlamda becerebildiği ile belirlenir.”
-A. Einstein-

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend