Benim Hüzünlü Orospularım – Gabriel Garcia Marquez

23 Eki Benim Hüzünlü Orospularım – Gabriel Garcia Marquez

“Benim Hüzünlü Orospularım”, Gabriel García Márquez’in, doksan yaşına girmiş bir adamın aşkı tatmasını anlatan kısa bir roman.

Doksanıncı yaş gününü kutlayan yaşlı gazeteci o güne kadar parasını vermeden hiçbir kadınla birlikte olmamıştır. Aşk denilen kavramdan çok çok uzaktır. Kendi yaşantısından, o zamana kadar sürdürmüş olduğu hayattan pek de memnun değildir. Kendini şu şekilde tanımlar hatta:

“Çirkinim, çekingenim, çağdışıyım.

Böyle olmak istemediğim için tam tersiymişim gibi davranmışımdır hep.

Hayatta hiçbir becerisi, parlak hiçbir yanı olmayan, soyu tükenmiş biriyim…”

Doğum gününde pek fazla vakti kalmadığının bilinciyle kendine bir ödül vermek ister. Fakat Delgadina adını verdiği kızı sadece izlemekle yetinir. Uyanıkken hiç görmez onu, bir kez bile konuşmazlar. O uyurken ona hikaye okur, saçlarını okşar, hayal kurar. Güzelliği ve saflığı karşısında elinden başka hiçbir şey gelmez. Zamanla onu yalnızca izlemeye ve kendi hayatında geriye giderek yaşadıklarını hatırlamaya, kendi geçmişiyle ve şimdisiyle çekişmeye başlar. Bu sırada doksan yaşında kendini tanır, o zamana kadar fark etmediği pek çok şeyin farkına varır.

“Her şeyin yerli yerinde olması, her işin zamanında yapılması, her sözün yakışık aldığı gibi söylenmesi gerektiği şeklindeki saplantımın düzenli bir kafaya yaraşır bir ödül olmadığını, tam tersine doğamdaki düzensizliği gizlemek için kendi uydurduğum bir yapmacıklık gösterisi olduğunu keşfetmiştim; cimriliğimi örtbas etmek için cömert gibi göründüğümü, akılsız olduğum halde ihtiyarlık tasladığımı, içimde bastırdığım öfkelerime yenik düşmemek için uzlaşıcı olduğumu, sırf başkalarının vaktini ne kadar az umursadığım anlaşılmasın diye dakik davrandığımı anlamıştım. En sonunda aşkın ruhsal bir durum değil, bir burç işareti olduğunu keşfettim.”

Kısa ama düşündürücü bir roman.

İyi okumalar dilerim…

Kitap adı: Benim Hüzünlü Orospularım
Orijinal adı: Memoria de mis putas tristes
Yazar: Gabriel Garcia Marquez
Çeviri: İnci Kut
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 96
Baskı: 2015
Tür: Roman

benim-huzunlu-orospularim-gabriel-garcia-marquez

Benim Hüzünlü Orospularım – Gabriel Garcia Marquez

Arka kapak;
1982 Nobel Edebiyat Ödülü’nü de almış olan Gabriel Garcia Marquez’in, dünyanın en büyük yazarlarından biri olduğunu herkes biliyor. Yazdığı son romanı Benim Hüzünlü Orospularım’la yine dünya kitap dünyasının doruğuna oturdu. Yazar, bu kez, doksanını bulmuş çok yaşlı bir gazete köşe yazarının ağzından müthiş bir aşk serüvenini dile getiriyor. Son yılların en güzel aşk romanlarından biri. Büyülü Gerçekçilik akımının yaratıcısı bu büyük ustadan büyüleyici bir roman daha. Kolombiyalı yazar, bu kitapta 90 yaşındaki bir adamla 14 yaşında bir yeniyetmenin ilişkisini anlatıyor…

“Doksanıncı yaşımda, kendime bakire bir yeniyetmeyle çılgınca bir aşk gecesi armağan etmek istedim. Aklıma Rosa Cabarcas geldi, hani şu gizli genelevinde eline bir yenilik geçtiğinde hatırlı müşterilerine haber veren kadın. Daha önce öyle şeylere ya da onun baştan çıkarıcı müstehcen önerilerinin hiçbirine asla kapılmamıştım ama benim ilke sahibi biri olduğuma hiç inanmazdı o. Ahlâk da bir zaman sorunudur, derdi, yüzünde hınzır bir gülümsemeyle, görürsün bak…

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend