Berlin – Jason Lutes

25 Eki Berlin – Jason Lutes

Berlin, savaş yılları ve insanlar. Güzel insanlar da var güzelolmayanlarda. Yani almanlara göre bu böyle. Ayrımcılık, kutuplaşma, ırkçılık. Güzel mi güzel (!) bir savaş havası her yere hakim oluyor. Zor zamanların başlangıcı nasıl oluyormuş görmek isteyenler için.

Berlin serisi öyle sanıyorum ki Marmara Çizgi Yayınlarının çıkardığı en iyi bir kaç seriden biridir diye tahmin ediyorum. Reklamının çok yapılmaması ya da sosyal medyada çok görememiş olmanız sizi yanıltmasın. Bazen en iyiler karanlıkta kalırmış. İşte o en iyilerden biri de Berlin serisi. Jason Lutes’in kaleme aldığı bu güzel seride dünya savaşının başlarına gidiyoruz. Olaylar nasıl başlamış nasıl ilerlemiş ve insanların bu konuda ki tutumu ne olmuş görüyoruz. Görüyoruz ve gördükçe daha da bir ürküyoruz. İnsanlığın bu hale gelebilmiş olmasında dolayı.

Çizgi romanın hakikaten tarafsız bir bakış açısı var gibi. Daha doğrusu olaylara bakışı objektif gibi geldi bana. Bilmiyorum ama sanki konulara çok iyi bir açıdan bakılmış gibi geldi bana. Her iki tarafında daha doğrusu, tüm tarafların iyi ve kötü yönleri sergilenmiş gibi. Dönemin faşizmine karşı tetikleyici ya da arttırıcı hareketler yanlış olarak işlenmiş ve bu hareketlerin olup olmaması faşizmi durduracak değilken bile bunu bu şekilde anlatması bana oldukça tarafsız bir açı gibi geldi. Tabi belki de bana öyle geldi. Sizler ne düşüneceksiniz acaba?

Bu kadar güzel bir çizgi roman varken bence okumadan geçilmemeli. Kesinlikle okunması gereken, herşeyin en başına gittiğimiz bir seri.

İyi okumalar.

Kitap adı: Berlin
Orijinal adı: Berlin
Yazar: Jason Lutes
Çeviri: Seda Niğbolu
Yayınevi: Marmara Çizgi Yayınları
Sayfa: 209
Baskı: 2011
Tür: Çizgi Roman

berlin-jason-lutes

Berlin – Jason Lutes

Arka kapak;
Berlin: Taş Şehir, Jason Lutes’un Almanya’nın Weimar Cumhuriyeti dönemindeki karanlık yıllarında geçen büyüleyici üçlemesinin ilk halkası. Gazeteci Kurt Severing ve sanat öğrencisi Marte Müller, şahsi hikayeleri etraflarında gelişen tarihi olaylarla içiçe geçen çok sayıda karakterin başını çekiyor. 1928 yılı Eylül’ünden 1929 yılının İşçi Bayramı’na kadar süren sekiz aylık bir dönemi anlatan Taş Şehir, giderek daha karanlık bir geleceğe doğru yol alan Berlin halkının, ümitlerini ve mücadelelerini büyük bir gözlem gücüyle belgeliyor.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend