Beş Şehir – Ahmet Hamdi Tanpınar

31 Tem Beş Şehir – Ahmet Hamdi Tanpınar

Naif, zarif, kibar ve güzelliklerle dolu bir Türkçe ile anlatılan, beş şehrin öyküsü. Okuduğum ilk Ahmet Hamdi Tanpınar eseri Beş Şehir, etkileyici bir anlatıma sahip. Az biraz uzun zamanda okunmamın nedeni ise en son şehir olan İstanbul’da beklentimden çok daha ağır bir ilerleme olmasıdır. Diğer şehirlerde akıcı bir biçimde okunan kitap, bir anda trafiği gibi yavaşlattı beni. Zaten kitabın yarısı İstanbul.

Anlatımına hayran kalmamak mümkün değil inanın. O kadar zarif bir Türkçe kullanıyor ki Ahmet Hamdi Tanpınar, bunca zamandır duyduğum Türkçe ise bu Türkçe nedir? Diye düşünüyorsunuz. Özellikle günümüzde dilimizin yitip gittiğini de göz önünde bulundurursak, böylesi bir güzel Türkçe ile yazılmış eserin özellikle genç kuşak tarafından okunması şart gibi görünüyor. Fakat bizim gençlerimiz böylesi eşsiz eserler yerine, kötü çocuk iyi kız vs. gibi herhangi bir değeri olmayan, zaman israfı şeyleri okuyarak zamanlarını harcıyorlar. Daha kötüsü bu yaptıklarına okumak adını veriyorlar çoğu zaman.

Üzücü olduğu kadar düşündürücü olan ülkemizin bu durumunda, böylesi bir eşsiz kalitede eser okumak beni çok etkiledi. Hiç beklemeyeceğim şehirlerin dokusundan ve tarihinden etkilendiğim gibi, yazılanlardan sonra ziyaret edesim geldi. Ahmet Hamdi Tanpınar bizlere bildiğimiz şehirleri sanki farklı bir tepsi ile sunuyor gibiydi.

Fakat İstanbul’a geldiğimizde bu durum ne yazık ki biraz değişti. İlk başlarda oldukça iyi giderken, ilerleyen sayfalarda akıcılığını yitirmeye başladı. İstanbul her zaman olduğu gibi böylesi eşsiz bir zarifliğe sahip kitapta bile kendisini göstermişti. İstanbul kısmının kitabın yarısını kapladığını göz önünde bulundurursak, okumanın ikinci yarısı ne yazık ki biraz uzun sürüyor. Fakat bu demek değil ki kötü ya da okumaya değer değil. Sadec e diğer illerde olduğu gibi bir akıcılık bir süre sonra kaybediliyor.

Uzatmaya gerek yok enfes bir kitap, mutlaka okunmalı yazarlarımızdan Ahmet Hamdi Tanpınar

Kitap adı: Beş Şehir
Yazar: Ahmet Hamdi Tanpınar
Yayınevi: Dergah Yayınları
Sayfa: 224
Baskı: 2015
Tür: Seyahatname, Deneme

Beş Şehir – Ahmet Hamdi Tanpınar

Arka kapak;
Beş Şehir’in asıl konusu hayatımızda kaybolan şeylerin ardından duyulan üzüntü ile yeniye karşı beslenen iştiyaktır. İlk bakışta birbiriyle çatışır görünen bu iki duyguyu sevgi kelimesinde birleştirebiliriz. Bu sevginin kendisine çerçeve olarak seçtiği şehirler, benim hayatımın tesadüfleridir. Bu itibarla onların arkasında kendi insanımıza ve hayatımızı, vatanın manevi çehresi olan kültürümüzü görmek daha da doğru olur.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend