Beyaz Yele – Rene Guillot

21 Nis Beyaz Yele – Rene Guillot

Beyaz Yele oniki yaşında bir çocuğun (adı Folko) ve bir atın güzel öyküsü. Bembeyaz ve dupduru olan bu at yabani doğada büyümüş evcil olmayan bir at. Çocuk ise fakir bir aileden geliyor ve hayatını kazanmak için sazlıklarda batalıklarda teknesiyle bir o yöne bir bu yöne dolanıyor, balık arıyor. Hiç istemiyor aslında balıkçı olmayı ama yapacak başka bir şeyi yok. Alternatif bir yaşam söz konusu değil onun için.

Folko, her akşam dedesinin sadalı ile geziyor, hem balık arıyor hemde kendisini oyalıyor. Bu oyalanmaların birinde, her zaman gezdiği yerlerden uzaklaşıp, biraz daha ileriye gitmek istiyor. Göletin ilerisinde ki sazlıklara geldiğinde, bazı sesler duyuyor. Seslere kulak verip ilerlediğinde karşısında güzel mi güzel bir beyaz at görüyor. O an onu rahatsız etmiyor. Sonra tekrar geliyor ve sonra tekrar. Bir zaman sonra artık dostluk kurulmaya başlanıyor ama uzaktan bakışlarla olan bir dostluk. Tabi herşey bu kadar güzel bu kadar saf ve temiz gitmiyor. İnsanların olduğu yerde hiçbir zaman hiçbir şey saf ve temzi gitmez zaten. At hırsızları bu güzel atları yabandan alıp, satmak için harekete geçiyorlar. Önce bu güzel atın annesi olan atı alıyorlar sonra da güzel Beyaz Yele’yi. Artık hayatları her zaman olduğu gibi güzel kırlarda koşmak değil, iki ayaklaı canavarların arasında itilip kakılmak ve hiç olmadık işlerle uğraştırılmak oluyor. Beyaz Yele önce direniyor. Vahşiliğinden dolayı atılıyor hatta. Folko’ya veriliyor zalimlerin şefi tarafından ama sonra da yalanlanıyor. Geri alınıyor sonra. Vahşi bir at gerektiği için. Ama Folko yardım etmek istiyor, onu o hayattan kurtarmak istiyor.

Güzel bir çocuk kitabı Beyaz Yele. Ama sadece bir çocuk kitabı değil aynı zamanda büyükler içinde bir kitap. İnsanların ne olduğunu anlamak ya da anlatmak isterseniz eğer, okumak, okutmak isteyeceğiniz güzel bir kitap. Tavsiye ederim.

İyi okumalar.

Kitap adı: Beyaz Yele
Orijinal adı: Crin-Blanc
Yazar: Rene Guillot
Çeviri: Saadet Özen
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 120
Baskı: 2010
Tür: Çocuk Kitapları

beyaz-yele-rene-guillot

Beyaz Yele – Rene Guillot

Arka kapak;
Fransız yazarı Rene Guillot, çocuklar için birbirinden güzel pek çok roman yazdı. Ama yazdıkları arasında en sevileni Beyaz Yele oldu. Bu romanda, on iki yaşındaki bir çocukla beyaz bir at arasındaki büyük dostluk anlatılıyor. Bataklıklar, sazlıklar, göller, dağlar… Doğa güzellikleri içinde doğup gelişen müthiş bir dostluk. Folko ile Beyaz Yele’nin unutulmaz dostluğu. Folko, yüreği sevgiyle dolu, yoksul bir balıkçı çocuğu. Beyaz Yele, başıboş at sürüleriyle özgürce dolaşan, kimselerin eline geçiremediği, yabanıl, bembeyaz bir yılkı atı, bir prens. Bu romanın filmi de yapıldı. Film de, romanı gibi her yaştaki insanın yüreğinde derin izler bıraktı. İlk ve ortaokul çağındaki çocuklar kadar, büyüklerin de severek okuyacağı bir roman.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Nisan 2016 - Kargadan Notlar
    Posted at 00:45h, 02 Ağustos Yanıtla

    […] Beyaz Yele oniki yaşında bir çocuğun (adı Folko) ve bir atın güzel öyküsü. Bembeyaz ve dupduru olan bu at yabani doğada büyümüş evcil olmayan bir at. Çocuk ise fakir bir aileden geliyor ve hayatını kazanmak için sazlıklarda batalıklarda teknesiyle bir o yöne bir bu yöne dolanıyor, balık arıyor. Hiç istemiyor aslında balıkçı olmayı ama yapacak başka bir şeyi yok. Alternatif bir yaşam söz konusu değil onun için. Yazının devamı için lütfen tıklayın. […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend