Bir Delinin Anı Defteri – Nikolay Vasilyeviç Gogol

23 Ara Bir Delinin Anı Defteri – Nikolay Vasilyeviç Gogol

Gogol’un Neva Bulvarı, Burun, Portre, Palto, Bir Delinin Anı Defteri ve Fayton isimli hikayelerini bir araya getiren eserden bahsedeceğim bugün. Kitabın adı Bir Delinin Anı Defteri-Palto-Burun olarak geçiyor. Sanırım yayın evi içlerindeki en çok tanınan hikayeleri başlığa almayı tercih etmiş.

Fakat yalnızca kitabın adını süsleyen hikayeler değil, diğerleri de oldukça etkileyici, düşündürücü hikayeler. İçlerinde özellikle Portre hikayesinden çok şey öğrendiğimi, yeni bir düşünce boyutu kazandığımı hissediyorum.

Gogol’un hikayelerinin en güzel özelliği, gerçekçi, olağan bir şekilde başlamasına rağmen sonunda fantastik, olağanüstü bir özelik kazanmaları bana kalırsa. Kısacık olmasına rağmen hikayelerin devamında ne olacağını, nereye bağlanacağını bir türlü kestiremiyorsunuz. Başladığınız anda bitirmek, bir çırpıda hikayeyi yutmak istiyorsunuz. Gerçek dünyayı bu kadar güzel betimlerken aynı zamanda başarılı bir fantastik bir kurgu oluşturabiliyor olması, Gogol’un zamana kafa tutan yazarlığının nirvanaya ulaştığının tartışmasız bir göstergesi olsa gerek.

Kitaptan alıntılarla yazımı bitiriyor, iyi okumalar diliyorum.

“Yetenek sahibi insan, ruhça herkesten daha temiz olmalıdır. İnsanlar başkalarında hoş gördükleri pek çok şeyi, sanatçıda hoş görmezler. Evinden tertemiz bayram giysileriyle çıkmış birine yoldan geçen bir arabadan azıcık çamur sıçramayagörsün, herkes parmağıyla bayram giysisi çamurlanmış adamı gösterir, ne kadar özensiz, düzensiz olduğundan söz eder; oysa aynı insanlar, leke içindeki gündelik giysileriyle yanı başlarından gelip geçen onlarca kişiyi fark etmez. Çünkü gündelik giysideki leke görülmez.”/Portre

“Gelin görün ki şu hayatta her daim başkalarının gözünde o kadar mühim olmayan şeyleri yeterince mühim sayan insanlar vardır.”/Palto

Aşağıda Portre hikayesi için yapılmış güzel bir çizim var, okuyanların hoşuna gidecektir diye düşünüyorum 🙂

bir-delinin-ani-defteri-nikolay-vasilyevic-gogol-2

Kitap adı: Bir Delinin Anı Defteri – Palto, Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton
Orijinal adı:
Yazar: Nikolay Vasilyeviç Gogol
Çeviri: Özdemir Nutku
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 223
Baskı: 2015
Tür: Roman

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

2 Yorum
 • info@halilbalim.com'
  Halil BALIM
  Posted at 22:41h, 28 Mart Yanıtla

  Burun öyküsünde, berberin nehire atmaya kalkışırken yakalandığı söylense de Burunun sahibi diğer kadından biliyor sebebini. Berber ile hiçbir münakaşaya ve suçlamaya girmiyor. Ayrıca berberin nehire atmaya çalıştığı burnu, daha sonra 3. sınıf memur olarak görmesi de biraz anlaşılmayan yan. Yani ekmeğin içinden çıkan burun, aynı zamanda 3. sınıf memur altında kupa arabası olan bir insan. Burada biraz anlaşılmaz kaçtı.
  siz ne düşünüyorsunuz?

 • mrs_dr.who@hotmail.com'
  Kevser Çelikbaş
  Posted at 02:14h, 07 Ağustos Yanıtla

  27 yaşındayım. Okumayı söktüğüm günden beri okurum. Ama gogol söz konusu olunca yazdığı hikayeleri bir türlü çözemiyor, mantık yürüyemiyor ve olayın ne olduğunu bir türlü anlayamıyorum. Hani bazı insanlar için sadece farklı olduğu için dikkat çektiği söylenir ama çok zekidir aslında ben gogol u öyle sanıyordum. Şuan hala kararsızım ya çok deli yada çok akıllı biz anlayamıyoruz verdiği mesajı.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend