Bir Elin Sesi Var – Anthony Burgess

27 Ağu Bir Elin Sesi Var – Anthony Burgess

Anthony Burgess gibi bir yazarın, okuduğum ilk kitabı. Evet benim için büyük bir kayıp farkındayım. Yazarın Otomatik Portakal adlı eserini okumadan, Bir Elin Sesi Var adlı eserine başladım. Neden derseniz Otomatik Portakal’ın ne kadar iyi bir kitap olduğunu tahmin ediyorum. Ama asıl merakımı alan daha az bilinen bir kitabı olan Bir Elin Sesi Var idi. Okumaya başladığım anda kitabın ne kadar iyi başladığını ve ne kadar sürükleyici ilerleyeceğini anladım. Sonrasında elimden bırakamadan bitirdim. Hatta metroya inerken, yürüyen merdivenlerde bile okudum.

Kitabı konusundan çok kitabı anlatan kişi oldukça farklı. Anlatan kişi yani Janet, sıradan bir kadın. Hatta sıradanlığının yanında hayata bakışı boş, bilgisiz ve son derece sığ birisi. Tek bildiği şey televizyon izlemek ve yine televizyon izlemek. Hayattan olan tek beklentisi büyük ihtimalle televizyon izlemek. Eşi Howard ise daha zeki, mantıklı ve düzgün biri. Fakat onunda içten içe bir farklı duruşu olduğunu farkediyorsunuz. İlk enteresanlık fotoğrafik hafızaya sahip oluşu. Howard bir gazeteyi ya da bir kitabın bir sayfasını gördüğü anda onu unutmuyor. Beyni onu kaydediyor ve istediği zaman çıkartıp, bu bilgiyi derleyebiliyor. Çocukları olmayan çift yapmayıda düşünmüyor.

Sonrasında Howard bir bilgi yarışmasına katılıyor ve hayatlaır değişiyor. Bilgi yarışmasında büyük ödülü kazandıkları yetmiyormuş gibi, o parayla at yarışı oynayıp, paralarını katlayarak arttırıyorlar. Bir anda zenginlik içinde yaşamaya başlıyorlar. Fakat burada bir tuhaflık vardır. Mantıklı olan Howard nedense parayı çar çur edip harcamak istemekte, Janet ise paranın en azından bir kısmını ilerisi için tutmak istemektedir. Howard’a sürekli olarak kızmakta, parayı düzgün ve idareli harcamasını istemektedir. Fakat Howard onu dinlemez. Bir plan dahilinde yaşamaya devam etmekte, o plan dahilinde hareket etmektedir. Sürekli hesaplar yapar. Fakat bu hesapları Janet asla anlamaz.

Hayatlarına giren kişilerle yaşamlarında değişmeler olmaya başlar. İlk olarak bir gazeteci yüzünden işler karışır. Sonrasında o gazeteci yüzünden evlerine gelen bir şair tarafından. Şair sadece hayatlarına müdahale etmez, aynı zamanda ayartılmaya son derece müsait olan Janet’i baştan çıkartır. Aslında Janet onu istemekte, daha doğrusu baştan çıkmak için elinden geleni yapmaktadır. Janet en sonunda oteline gider ve Howard’ı bir güzel aldatır. Fakat Howard bunu asla öğrenemeyecektir. İlerleyen günlerde bu yaptığını unutmak isteyen Janet, aynı zamanda seyahat hazırlıkları yapmakta, seyahat sonrasında şair ile tekrar bir araya gelmenin hayalini kurmaktadır. Hesaba katmadığı tek şey ise Howard ve Howard’ın yaptığı o eşsiz planlardır…

Bir Elin Sesi Var, Anthony Burgess’in en ama en iyi eserlerinden olduğu kesin. Bir solukta elinizdne bırakamadan okuyacağınızdan emin olduğum bu kitabı bir an önce okumanızı tavsiye ediyorum. İş Bankası Kültür Yayınları’na da bu eşsiz kalitede çeviri ve baskı için çok teşekkür ediyorum. Modern Klasikler Dizisi çok ama çok iyi gidiyor.

İyi okumalar.

Kitap adı: Bir Elin Sesi Var
Özgün adı: One Hand Clapping
Yazar: Anthony Burgess
Çeviri: Roza Hakmen
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Yayınları
Sayfa: 200
Baskı: 2015
Tür: Roman

bir-elin-sesi-var-anthony-burgess-2

#Bir Elin Sesi Var – Anthony Burgess #Bir Elin Sesi Var #Anthony Burgess

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

3 Yorum
 • monciel94@outlook.com'
  Mon Ciel
  Posted at 17:02h, 28 Ağustos Yanıtla

  Anlatılmak isteneni tek bir olay üzerinden okuyucuya aktarmak yerine adeta farklı hikayelerin uçlarını birbirine bağlayan ve -hikayeye hiçbir katkısı olmayan- gereksiz karakterlerle ve ayrıntılarla okuyucuyu boğan bir kitap.Herkesin fikrine saygı duymakla birlikte eseri pek başarılı bulmadığımı söyleyebilirim.

  • Metin Yılmaz
   Posted at 21:48h, 28 Ağustos Yanıtla

   Elbette herkesin aldıkları farklı oluyor okuduğu kitaptan. Ben oldukça beğendim ve sürükleyici bir şekilde okuyup bitirdim. İyi okumalar.

 • Bu Ay Okuduklarım - Ağustos 2015
  Posted at 00:04h, 01 Eylül Yanıtla

  […] Hani derler ya tek solukta hah işte aynen öyle okunan bir kitap. İşin güzel yanı bu güzel kitabı fazla kafası çalışmayan tv delisi sadakatsiz bir kadından dinliyoruz. Yazının devamı için… […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend