Bir Kış Günü Öğleden Sonra – Marguerite Duras

19 May Bir Kış Günü Öğleden Sonra – Marguerite Duras

Vietnam doğumlu yazar Marguerite Duras’ın okuduğum ilk kitabı Bir Kış Günü Öğleden Sonra. Anlatım biçimi olarak oldukça farklı bir tadı olan Bir Kış Günü Öğleden Sonra, gizemli kahramanı ve buruk sevgileri işleyişi ile sizi yazarın anlatmak istediği burkulmuş hayatlara sürüklüyor.

Bir Kaptan ve eşi Emily L. Sakin bir hayat sürerler. Şiirler yazar Emily L. Fakat eşi yani Kaptan karısının şiirlerinden ve yazmayı planladığı öyküden dolayı endişelidir. Bu konuda bir şey yapamadığı içinde kendisini çaresiz hisseder. Yazmanın ona acı verdiğini anlatmaya çalışır Emily L.’ye. Kaptan dürüst davranır ve şiirlerinden birşey anlamadığınıda ekler eşi Emily L.’ye. Sonrasında hamile kalır, fakat doğum sırasında çocuğunu kaybeder. Bu yaşanan acıdan sonra şiir yazmayı bırakan Emily L. yazmayı bırakmış gibi görünür. Fakat Kaptan gizlice yazılmış olan satırları bulur. Kitapta geçen bu hayat beni en çok etkileyen kısım oldu. Aslında çok sade çok düz çok sıradan gelebilir ilk okuduğunuzda. Fakat o kadar güzel bir hüznü bir barındırıyor ki arkasında, kitabı elinizden bırakıp, uzak kıyılara bakarak düşünmenizi sağlıyor size. Ardından bir empati ve hemen sonrasında hayatı sorgulamaya başlıyorsunuz. Zaten bu satırlardan sonra yazar, kahramanlarına da hayatı sorgulatıyor…

Aşağıdaki satırları barındıran kitap, oldukça duygusal bir tablo çiziyor. Fakat bu duygu bizde sevinç değil, buruk bir hüzün getiriyor okurken.

“- Her dediğinize inanırım ben, en yanlış olanlarına da, yalanlarınıza da. Anlattığınız, dışa vurduğunuz şeylerin tümüne, her sözünüze, bütün dalgınlıklarınıza, budalalıklarınıza. Hatta, bütün bu keşmekeşin arasından sıyrılıveren o üstün içtenliğinize de inanırım.
– Bırakın yazmayı.
– Yazdığım zaman sizi sevmekten kurtuluyorum.”

“Sevgi bir duygu mudur, değil midir, bilemeyeceğim. Kimi zaman sevmek görmektir gibi geliyor bana. Sizi görmek.”

Marguerite Duras ile tanışacak olanlar için iyi bir başlangıç mı olur bilemiyorum. Fakat bildiğim tek bir şey var o da Marguerite Duras, tüm eserleri bünyeye alınmalı dediğim yazarlardan birisidir.

İyi okumalar.

Kitap adı: Bir Kış Günü Öğleden Sonra
Orijinal adı: Emily L.
Yazar: Marguerite Duras
Çeviri: Adnan Benk
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 110
Baskı: 2000
Tür: Roman

bir-kis-gunu-ogleden-sonra-marguerite-duras

#Bir Kış Günü Öğleden Sonra – Marguerite Duras #Bir Kış Günü Öğleden Sonra #Marguerite Duras

Kitap Etiketleri:
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Mayıs 2015
    Posted at 00:37h, 08 Ağustos Yanıtla

    […] Vietnam doğumlu yazar Marguerite Duras’ın okuduğum ilk kitabı Bir Kış Günü Öğleden Sonra. Anlatım biçimi olarak oldukça farklı bir tadı olan Bir Kış Günü Öğleden Sonra, gizemli kahramanı ve buruk sevgileri işleyişi ile sizi yazarın anlatmak istediği burkulmuş hayatlara sürüklüyor. Yazının devamı için… […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend