Bir Yaz Gecesi Rüyası – William Shakespeare

25 Nis Bir Yaz Gecesi Rüyası – William Shakespeare

Her ay olduğu gibi bu ayda bir Shakespeare eseri okudum. Hemen bitirmemeye özen gösteriyorum Shakespeare eserlerini. Yenileri gelmeyecek ve tekrar tekrar okunacaklar. Bu ay seçtiğim eseri dramdan çok komedi bir eser. Eski Yunanda geçen bir düğün anlatılıyor Bir Yaz Gecesi Rüyası’nda. Tabi Shakespeare üslübu ile bir anlatım.

Eser tamamiyle aşk ve evlilik üzerine bir deneme tadındadır. İnsanların bu uğurda neler yapabildiklerini gösteren Bir Yaz Gecesi Rüyası, merkezine aldığı bu konularda sert eleştiri yapmadanda geçmiyor. Belki de bizlere bu anlatım ile birşeylerin ne kadar yanlış olduğunu anlatmak istiyor, belki de evlilik müessesesinin kutsallığının ne kadar bencilce olduğunu, sevginin ne kadar acı olduğunu, aşk denilen aldatmacanın ne kadar kör ve sağır olduğunu gösteriyordur. İnsanların gözlerinin ne kadar dönmüş olduğunu, neler neler yapabileceklerini gösteren oyunda Shakespeare, karakterlerin birbirleri ile olan her diyaloğunda bunu bizlere gösterir. Merkez konuları aşk ve evlilik olan oyunda her karakterin kendi kendine sonuca ulaştırmaya çalıştığı sorunlar vardır. Theseus ve Hippolyta düğün hazırlıkları yapar, Demetrius ve Lysander Herminay’ı sevmektedir. Herminanın ise Lysander’dan başka kimseyi gözü görmez. Tüm bu karmaşanın üstüne birde perilerin düğüme ve düğüne dahil olmaları herşeyi daha da karıştırır.

Shakespeare’in en renkli en bol yönlü oyunlarından biri olarak görülen Bir Yaz Gecesi Rüyası’nı okumanızı tavsiye ederim. İyi okumalar.

Kitap adı: Bir Yaz Gecesi Rüyası
Orijinal adı: A Midsummer Night’s Dream
Yazar: William Shakespeare
Çeviri: Özdemir Nutku
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 112
Baskı: 2015
Tür: Tiyatro

bir-yaz-gecesi-ruyasi-william-shakespeare-2

Bir Yaz Gecesi Rüyası – William Shakespeare

Arka kapak;
William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle dört yüz yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, Bir Yaz Gecesi Rüyası adlı komedyasında bir aşk öyküsünü o dönemde pek revaçta olan cin ve peri masallarını kullanarak anlatır. Ancak Shakespeare Bir Yaz Gecesi Rüyası’nda çağdaş oyunlara parmak ısırtacak imgesel tasarımlar ve sınırsız bir hayal gücünün yaratabileceği fanteziler üretmiştir. Oyun aşk üzerine kurulmuş olsa bile, bu eserinde de birey ve toplum eleştirisini ihmal etmeyen Shakespeare, kendi dönemindeki amatör oyuncuların bir taşlamasını da oyun içinde oyun halinde Bir Yaz Gecesi Rüyası’na yerleştirmiştir.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend