Bir Yaz Gecesi Rüyası – William Shakespeare

09 Tem Bir Yaz Gecesi Rüyası – William Shakespeare

Shakespeare’dan, romantik komedi tadında bir tiyatro eserinden bahsedeceğim. Adı “Bir Yaz Gecesi Rüyası”. Aslında çoğu kişi adını duymuş ya da bir yerlerde izlemiştir. Çünkü oldukça sık yayınlanan ve adı gönderme olarak bir çok eserde kullanılan bir tiyatro oyunu. Ben adını çok duymuş fakat izlememiştim. Açıkçası perilerle, büyülerle dolu bir oyunla karşılaşmayı beklemiyordum.

Oyun alışıldık komediler gibi, birbirini seven fakat kızın babası tarafından kavuşmaları önlenen bir çiftle başlıyor. Hermia ve Lysander birbirini sevmektedir fakat Hermia’nın babası kızını Demetrius ile evlendirmek niyetindedir. Demetrius ise başlarda Helena’ya kur yapsa da sonradan Hermia’ya aşık olmuştur. Helena ise umutsuz bir aşkla Demetrius’a bağlıdır. Hermia, Lysander, Demetrius ve Helena arasındaki bu aşk dörtgeni, perilerin bir takım büyülerle ortalığı karıştırmasıyla, içinden çıkılmaz bir hal alır. Aynı zamanda cahil ama buna rağmen her türlü işte kendini üstün gören Bottom üzerinden gönderilen mesajlar, hikayenin neşeli ve renkli havasında eriyip gitmektedir. Sonunda tılsımlar doğru yerini bulur, aşıklar doğru olarak eşleşir ve büyülerin neden olduğu bütün garipliklerin üzeri bir rüya tarafından örtülür.

Shakespeare’ın bu tanındık eseri, aynı zamanda büyüklere özgü bir masal niteliği taşıyor. Oyunu her zaman olduğu gibi tek nefeste okuyor, bir iki saatlik garip ama güzel bir rüyadan uyanmış gibi ayrılıyorsunuz kitaptan. Yani tıpkı Puck’ın oyunun sonunda bahsettiği gibi:

“Biz gölgeler, kusur işlediysek eğer,

Şöyle düşünün ve bizi hoş görün:
Bu hayaller görünürken sahnemizde,
Siz de biraz kestirdiniz yerinizde.”

Özdemir Nutku’nun her zamanki gibi mükemmel çevirisiyle bizle buluşan bu eseri, tiyatro seven ama türlü bahanelerle izlemek yerine okumayı tercih eden benim gibilere ve yalnızca okuma tutkusuyla Shakespeare’a bağlanan herkese tavsiye ederim, iyi okumalar!

Kitap adı: Bir Yaz Gecesi Rüyası
Orijinal adı: A Midsummer Night’s Dream
Yazar: William Shakespeare
Çeviri: Özdemir Nutku
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 112
Baskı: 2015
Tür: Tiyatro

Bir Yaz Gecesi Rüyası – William Shakespeare

Bir Yaz Gecesi Rüyası William Shakespeare

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

1Comment
  • arzum.bektas@fmvisik.k12.tr'
    Arzum Bektaş
    Posted at 20:41h, 22 Aralık Yanıtla

    William Shakespeare iddialı anlatım şekliyle muhteşem bir kitap yazmış. Kitap sizi derin düşüncelere sürüklüyor,olayları sizde yaşıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Kitap harika.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend