Biz – Yevgeniy İvanoviç Zamyatin

18 Ara Biz – Yevgeniy İvanoviç Zamyatin

Yevgeni Zamyatin’in ‘Biz’ adlı kitabı, okuduğum distopyalar içinde en çarpıcı olanlardan biriydi diyebilirim. Başlarda alışıldık olmayan dili, kurgusu nedeniyle insan kitaba ısınmakta zorluk yaşayabiliyor. Başka bir gezegene düşmüş gibi bir ruh haline kapılabiliyor. Böyle zamanlarda kitabın anlatıcısı okuyucuyu rahatlatıyor ve bütün bu gariplikleri “eski çağda yaşayan okuyucular” olarak anlayamıyor oluşumuzun doğal olduğunu söylüyor. Fakat zamanla alışıyor, kitabın matematiksel ve büyüleyici dilini çözüyorsunuz. Bir kere alıştıktan sonra da kopması kolay olmuyor tabii.
Kitabın anlatıcısı, distopik bir geleceğin baş kahramanı. İnsanoğlunun varılabilecek son noktaya vardığını, doğayı bile dize getirdiğini, son olarak uzay hakimiyeti için İntegral adında bir uzay gemisi yapımına başladıkları bir çağ düşünün. İnsanlar isimlerle değil numaralarla çağırılıyor; cinsellik, iş hayatı gibi kavramlar kontrol altına alınmış, aile fikri yok edilmiş, hayal kurmak bir numaralı yasaklar içinde ve bir nevi insan, ruhunu kaybetmiş…

Baş karakterimiz de yazılarının başında bir ruha sahip değil. Fakat sonra I-330 sayesinde ruhunun yeniden canlandığını hissediyor ve hayal kurmaya başlıyor. Hikayenin güzel yanı şu: ilk zamanlarda hissettiğiniz ruhsuzluk, zamanla kendini bir ruha bırakıyor. Yarım bırakılan cümleler, tamamlanmayan kelimeler bir süre sonra sizi rahatsız etmeyi bırakıyor ve bu yarım kalan her şey, aklınızda saniyelik bir hızla kurulup biten düşünce tufanlarına dönüşüyor. İlk kez bir kitapta bunu yaşadığım için benim açımdan eşsiz bir tecrübeydi diyebilirim.
Hem dil anlamında hem kurgu anlamında, bilim kurgu seven sevmeyen herkesin zevkle okuyabileceği bir kitap ‘Biz’.
Herkese iyi okumalar dilerim, sevgiler…

Kitap adı: Biz
Orijinal adı: Мы
Yazar: Yevgeniy İvanoviç Zamyatin
Çeviri: Fatma Arıkan , Serdar Arıkan
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 256
Baskı: 2015
Tür: Distopya, Roman

biz-yevgeni-ivanovic-zamyatin

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend