Boris Godunov – Aleksandr Puşkin

21 Eki Boris Godunov – Aleksandr Puşkin

Tiyatro okumak en büyük hazlarımdan biridir. Hele ki bir usta yazmışsa. Boris Goduno Puşkin’in ustalık eserlerinden olup, arkadaşları tarafından okunduğunda sen varya sen gibi tepkilerin verildiği söylenen trajedi oyunudur. Günümüzde ise Shakespeare’in Macbeth’inden esinlenmeler olduğu söylenir. Macbeth’i okuduktan sonra ne kadar haklılar ne haksızlar söyleyebilirim. Ama şu an söyleyeceğim tek şey kitap ile ilgili muhteşem!

Aleksandr Puşkin’in 1825 yılında yazılan, 1831 yılında yayımlanan oyunu Boris Godunov, bize Boris Godunov’un çarlığa geliş dönemini anlatmaktadır. Oyunda 7 yıl rus çarı olan Boris Godunov, yaşadığı yıllarda sürekli bir soru işareti olmuş. Çar olabilmek için yaptıkları halk arasında uzun yıllar konuşulmuş. İşte bu olayları da konu alan bu oyunu sahnelemek için 1866 yılında harekete geçilmiş. Fakat devlet sansüründen geçememiş. Sonrasında yayımlanan eserlerde ise 25 sahnelik bu güzel trajedi oyunu eksik olarak yayımlanmış. Günümüzde ise en son hali sonsürsüz ve eksiksiz şekli ile basılmış Tabi doğru ise. Bunu asla bilemeyeceğiz.

Kitapta anlatılan dönem, sahnelerin yapısı ve verilmek istenen atmosfer kadar konuların ilerleyişi ve sizi içine çeken olaylar bütünlüğü dikkatinizi alıyor. Sürekli bir hareket halinde olan oyundan asla kopamıyorsunuz. Zaten siz nasıl neden vay gibi tepkiler verip ilerlerken bir de bakıyorsunuz ki kitap bitmiş bile. Hem de o en olmaması ya da olmasını hiç düşlemediğiniz son ile… Daha fazla bilgi vermek istemem kitap ile ilgili. Ama şunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu bir oyun bir trajedi evet ama bu bir hayat aynı zamanda. Hem de en gerçeğinden en sertinden ve en olması gerekeninden bir hayat. İster yaşayan ister izleyin. Elinizden hiçbir şey gelmez mutlak akanı durdurmak için!

Puşkin’in ilk kez okuduğum oyun eseri beni derin bir şekilde etkiledi. Shakespeare ya da Moliere eserlerinde ki tadın birebir aynısını aldığımı söyleyebilirim. Bir an önce okumanızı tavsiye ederim.

İyi okumalar.

Kitap adı: Boris Godunov
Orijinal adı: Boris Godunov
Yazar: Aleksandr Puşkin
Çeviri: Özcan Özer
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 97
Baskı: 2012
Tür: Tiyatro

Hemen satın alın

boris-godunov-aleksandr-puskin-2

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • ttekinismail@gmail.com'
    ismail tekin
    Posted at 08:29h, 11 Aralık Yanıtla

    kör inançın ,geleneklerin ve çar sülalesine sorgusuz bağlılığın #düzmece# bir kişiyi nasıl çar yaptığının tarihsel belgesi

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend