Böyle Sustu Zerdüşt – Nicolas Wild

19 Kas Böyle Sustu Zerdüşt – Nicolas Wild

Böyle Sustu Zerdüşt yeni keşif çizgi romanlarımdan biri. Yazarı ve çizeri Nicolas Wild. Nicolas Wild, tıpkı Joe Sacco gibi hikâyeleri ile ilgili gereken bilgiyi hikâyenin ana kaynağından yani yerinden alan bir yazar. Seçtiği konular ve konuların geçtiği ülkeler açısından merakımı çok hızlı kazanan yazarı hemen okumak istedim.

İlk olarak şunu yazmak istiyorum Yeni bir çizgi roman yazarı ile tanışmak gerçekten çok güzel. Sadece düz bir güzellik değil bu heyecanlı, meraklı bir bekleyişin içinde bulunduğu bir güzellik. Üstüne üstlük yazarın, daha önce beğeni ile takip edilen yazarlarla benzerlikleri olunca güzellik artarak büyüyor. Yer yer Joe Sacco, yer yer Marjane Satrapi tadı aldığım Nicolas Wild işte bende bu güzellikleri yaşattı.

Yazarın –ve çizerin- ilk okuduğum çizgi romanı Böyle Sustu Zerdüşt oldu. Konusunun farklı olmasının yanı sıra geçtiği yerlerin az biraz bizim coğrafyamıza yakın oluşu, beni hikâyeye daha çok yaklaştırdı. Okumaya başladıktan sonra ise konunun aslında sürekli olarak gördüğümüz bir bastırılma sorunu olduğunu, dinler arasında yaşanan bir cahilliğin, yerini şiddete bırakması olduğunu görünce daha da bir merakla, ilgiyle ve istekle okumaya devam ettim.

Kitabın sonlarına doğru, her zaman olan o mutlu sonların burada da olmasını istedim. Fakat burada anlatılanlar gerçek hayat. Gerçek hayatta mutlu son, sadece biz öyle görmek istersek oluyor. Burada ne yazık ki görebileceğimiz bir mutlu son yok. Yok, olan sadece Zerdüştlük değil, insanların kültürleri, umutları, yaşamları ve en önemlisi asla gerçekleştiremedikleri hayaller kurdukları hayatları. Ya benim inandığıma inanırsın ya da yok olur gidersin. Tabi bu mantıkta olan kimselerin yaşadıklarının din olduğunu söylemek çok zor. Buna verilecek bir ad ne yazık ki bulamadım. Günümüzde yaşanan terör belalarının bire bir aynısı esasında, ellerinde silah olması ya da olmaması çok fark etmiyor. Konunun bu kısmına girmeden yazımı sonlandırsam daha iyi olacak. Çünkü bu kısım hem doluluk oranlarımızın çok yüksek olduğu bir kısım, hem de sabrımızın dayanamayacağı bir kısım.

Nicolas Wild’ın bu güzel çizgi romanında güzellikler bu kadar da değil. Aynı zamanda tarihsel bilgi almak, çizimlerin içinde o dünyaları keşfetmek ayrı birer güzellik kaynağı oluyor. Zerdüştlük ile ilgili anlatılanlar ve dünyamızda yaşanan sayısız barbarlıklarsan birine tanıklık ederken, farklı inançların farklı atmosferlerini de görüyorsunuz. Tabi dinlerin amacından ne kadar çıktığını, anlatılanlardan ya da kutsal sayılan tüm kitaplardan farklı bir yol çizildiğini de görüyorsunuz. Dünyanın geldiği bu aşamada, belki bir dal olarak görülen dinlerin günümüzde geldiği, daha doğrusu getirildiği noktayı gördüğünüzde dehşete kapılıyorsunuz. Bu, böyle olmamalı diye içinizden geçiriyorsunuz.

Çizgi roman severlerin mutlaka okuması gereken bir çizgi roman olarak görüyor ve öneriyorum. İyi okumalar.

Not:
Böylesi güzel çizgi romanları kazandıran yayınevlerine ve çevirmenlere çok teşekkürler. İyi ki varsınız!

Kitap adı: Böyle Sustu Zerdüşt
Orijinal adı: Ainsi se tut Zarathoustra
Yazar: Nicolas Wild
Çeviri: İbrahim Şahin
Yayınevi: Esen Kitap
Sayfa: 224
Baskı: 2013
Tür: Çizgi Roman

Böyle Sustu Zerdüşt – Nicolas Wild

Arka kapak;
Zerdüştlük, dünyanın en eski tek tanrılı dinlerinden biri.

Peki, günümüzde ihlallerine sıkça tanık olduğumuz insan haklarının, ilk bildirisinin aslında Milattan Önce 539’da, Zerdüştî bir kral olan I. Darius zamanında yazıldığını biliyor muydunuz?

2005-2008 yılları arasında Avrupa’nın çeşitli yerlerinde, Zerdüştlüğün birçok önemli sîması şaibeli şekillerde öldürüldü. Bu kişilerden biri olan Kasra Vadarafi’nin hayatından esinlenerek yazılan bu çizgi romanın her sayfasını merakla, heyecanla, gülerek ve duygulanarak okuyacaksınız.

İran’da Zerdüştî olmak, Zerdüştlüğün tarihi, mültecilik, aşk, cinayet gibi temaların peşinde İran, İsviçre, Fransa, Amerika, Hindistan gibi ülkelerde dolaşacaksınız.

Fransa’da en yetenekli çizgi romancılar arasında kabul edilen Nicolas Wild, sürgün edilen, horlanan, öldürülen insanları anlatırken bile güldürmeyi ve mesafeli durmayı başarabiliyor.

Çizgi roman okurken sadece eğlenmek değil, aynı zamanda düşünmek ve keşfetmek istiyorsanız, Böyle Sustu Zerdüşt’ün sesine kulak verin…

“Şaşırtıcı detaylarla dolu eğlenceli bir roman, heyecan verici bir polisiye…”
-Jean-Cristophe Ogier, France İnfo-

“Mükemmel bir çizgi roman! Son zamanların en iyisi…”
-Radio PFM-

“Bize insanlık tarihinin az bilinen bir parçasını hatırlatan, nefes nefese ve yoğun bir öykü…”
-Libération-

“Böyle Sustu Zerdüşt’te, Nicolas Wild, kendine has mizahı ve hassasiyetiyle sizlerle…”
-Le Monde-

“Bilgece, güleryüzlü, derin ve ironik. Bu çizgi roman Wild’in yeteneğini teyit ediyor.”
-L’Express-

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Kasım 2016 - Metinden Notlar
    Posted at 00:21h, 16 Şubat Yanıtla

    […] Böyle Sustu Zerdüşt – Nicolas Wild İşte çok iyi bir çizer daha! Çok ama çok beğendiğim bir çizgi roman Böyle Sustu Zerdüşt. Yazımın devamını okumak için lütfen tıklayınız […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend