Bu Gelen Köroğlu’dur – Samad Behrangi

22 Haz Bu Gelen Köroğlu’dur – Samad Behrangi

Bu Gelen Köroğlu’dur, Samad Behrangi’nin bir diğer masal kitabı. Güzel bir masal daha okuyacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu kez bizlerin bildiği bir kişi ile ilgili hem de; Köroğlu. Hepimizin az çok bildiği destanların sahibi Köroğlu’nun bir çok destanı bulunmakta. İşte Samed Bahrengi burada bu destanlardan birini anlatır.

Köroğlu’nun anlatılan yirmiden fazla dstanı bulunmakta. Bunların bir kısmı Anadolu’da bir kısmı Azerbaycan’da bir kısmı da İran’da geçmektedir. Anlatan kimseler, kendi yaşadıkları çevreye göre Köroğlu’nu anlatmaktadır. Yaşanan coğrafyaya göre değişen destanlarda Köroğlu her zaman belli doğrularını savunmakta, belli bir düzenin arkasında gitmektedir.

Fakat yer değişse de anlatılmak istenen tektir. Eşitlik ve doğruluk değişmezdir Köroğlu destanlarında. Samed Bahrengi de bu doğrulardan şaşmadan anlatıyor öyküsünü. Hem çocuklar hem de yetişkinler için güzel bir masal kitabı tadında bu kitabı tavsiye ederim.

iyi okumalar.

Kitap adı: Bu Gelen Köroğlu’dur
Orijinal adı:
Yazar: Samad Behrangi
Çeviri: Haşim Hüsrevşahi
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 88
Baskı: 2016
Tür: Çocuk Kitapları

Bu Gelen Köroğlu’dur – Samad Behrangi

Arka kapak;
Yazdığı masallar, öyküler yüzünden öldürülerek cezalandırılan Samed Behrengi (1939-1968), yaşadığı kısacık hayatın içine pek çok kitap sığdırmış, ünü ülkesinin sınırlarını aşmış İranlı bir yazar. Bu Gelen Köroğludur, onun yazdığı en güzel öykülerden biri. Köroğlu, bildiğimiz Köroğlu; bizim Köroğlumuz. Ama Samed Behrengi’nin de Köroğlusu. Çünkü Samed Behrengi , şimdi İran sınırları içinde yaşayan Azerbaycan Türklerindendi. Bilirsiniz; Köroğlu’nun yurt edindiği yer Çamlıbel’dir. Ama onun destanları Aras Irmağına kadar uzanır. Bugün Anadolu’nun değişik yörelerinde değişik Köroğlu destanları anlatılır. Yirmi dört ayrı Köroğlu öyküsü vardır. Samed Bahrengi’nin yazdığı Bu Gelen Köroğludur da yirmi dört öyküden biridir. Bu kitap, eşitliğin, kardeşliğin, direnmenin, dayanışmanın öyküsüdür.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend