Bu Ülke – Cemil Meriç

19 Tem Bu Ülke – Cemil Meriç

Aydın nedir düşünür nedir gibi sorulara çok güzel cevaplar bulabileceğiniz bir kitap. Anlamak için az biraz birikim gerekli mi? Sanki biraz evet biraz hayır. Batı medeniyeti, hıristiyan şiddeti, düşünür görünen ama düşünmeyen, sağ sol kavgalarının anlamsızlığı arasında düşünceleriniz varsa ve bu konularda yer yer desteklenmeye veya evet işte bende bunu diyorum sanki demeye ihtiyacınız varsa Bu Ülke ile Cemil Meriç size bu desteği sağlayacak yıllar öncesinden gelerek. Şaşkınlıkla, büyük bir iştahla bir kaç sefer elime aldım kitabı ve bitirdim.

Bunca zamandır nasıl olurda öne almam diye hayıflandığım bir kitap oldu Bu Ülke. Okudukça ne kadar benzer frekanslarda olduğumu, ne kadar benzer düşüncelerin aklımdan geçtiğini gördüm. Bir an sanki yıllardır tanıdığım bildiğim bir dostumla konuşuyormuş gibi hissettim. Bu his o kadar güzel bir his, o kadar yaşanası bir an oldu ki bir süre kitabı bırakamadım bir kaç bölümü tekrar okudum. Hemen sonra internetten tüm kitaplarını almak için hazırlıklara başladım. Kitapyurdu sağolsun bu konuda bizleri düşünmüş, Cemil Meriç seti yapmış. Bu seti almayı planlıyorum en kısa zamanda.

Sırada olan Cemil Meriç kitabına kadar biraz daha düşünmem lazım. Kolay kolay hazmedilemeyecek notlar ve araştırmalar yaptırmasının yanı sıra, sizi, sizinle sorgulamaya itiyor çünkü Cemil Meriç.
Kısacası; okuyun, okutun ama körü körüne fanatik olanlara, bir izm peşinde tüm doğruları o zırvalara bağlayanlara değil, sorgulamayı sevenlere.

İyi okumalar demeyeceğim çünkü bu kitabı okurken kötü bir okuma yapmanıza imkan yok. Mutlaka ama mutlaka okunmalılar listenize alın.

Kitap adı: Bu Ülke
Yazar: Cemil Meriç
Yayınevi: İletişim Yayınları
Sayfa: 304
Baskı: 2015
Tür: Sosyoloji

Bu Ülke – Cemil Meriç

Arka kapak;
Bu ülke, Cemil Meriç’in “aynı kaynaktan fışkırdılar” dediği eserler dizisinin önemli bir halkası. “Bir çağın, daha doğrusu bir ülkenin vicdanı olmak, idrakimize vurulan zincirleri kırmak, yalanları yok etmek, Türk insanını Türk insanından ayıran bütün duvarları yıkmak” isteği Cemil Meriç’in düşünme ve yazma çabasına her zaman yön vermiştir. Elinizdeki kitap bu isteğin belki de en fazla berraklaştığı eseri: “Bu sayfalarda, hayatımın bütünü, yani bütün sevgilerim, bütün kinlerim, bütün tecrübelerim var. Bana öyle geliyor ki, hayat denen mülakata bu kitabı yazmak için geldim: etimin eti, kemiğimin kemiği.” Bu özgün fikir adamının sürekli etrafında, içinde dolandığı Doğu-Batı sorunu yanında, özellikle sol-sağ kutuplaşmasına ve kalıplaşmasına ilişkin önemli tesbitlerini ve aforizmalarını içeriyor Bu Ülke.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend