Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

25 Tem Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Bülbülü Öldürmek, adını sık sık duyduğum ama hakkında hiçbir şey bilmediğim bir kitaptı. Okuduktan sonra anladım ki Harper Lee’nin insanın hayata olan bakış açısını sorgulatacak hatta yeri geldiğinde değiştirecek nitelikteki bu ilk romanı, kazandığı ünü sonuna kadar hak ediyor.

Hikaye, Scout adındaki küçük bir kızın bakış açısıyla şekillendiğinden, olaylar yetişkinlerin açısından bakıldığında korkunç olsa da, masum bir çerçevede yürüyor. Scout, abisi Jem, babası Atticus ve Calpurnia adındaki bakıcısıyla birlikte yaşamaktadır. Annesi o çok küçükken vefat etmiştir ve Atticus çocuklarını adalet, eşitlik, hoşgörü gibi evrensel kavramlarla yetiştirmek isteyen, onurlu bir avukattır. Tabii Scout ve Jem gibi gibi afacan çocuğu yetiştirmekte çoğu zaman zorlanır ve geleneksel çocuk yetiştirme kurallarına sık sıkıya bağlı kız kardeşi Alexandra’dan yardım almak zorunda kaldığı olur.

Söylenene göre Harper Lee, küçükken yaşadığı bir olaydan etkilenerek bu romanı yazmıştır. Siyahi bir adam işlemediği bir suç yüzünden mahkeme karşısına çıkarılır ve Atticus çevre baskısına rağmen bu siyahi adamın avukatı olur. Irkçılığın korkunç yanlarını sonuna kadar hissettiğiniz, çoğu zaman dehşete ve öfkeye kapılarak okuduğunuz mahkeme sahneleri ve sonrasında yaşananlar, olayların gerçekliğini sonuna kadar destekliyor ve insanın kolay kolay içinden silemeyeceği duygular bırakıyor.

Anlatımın yer yer mizahi olması, cümlelerin akıcı kurulmuş olması, çocukların renkli dünyasına dair komik ama düşündürücü ayrıntılarla harmanlanmış olaylarla bir olunca Bülbülü Öldürmek okuru tatmin eden bir esere dönüşüyor diyebilirim.

Öcü Radley, Dill, Scout’un diğer tüm komşuları, ayrı ayrı bir hikayeye dönüşürken, onlarla bağ kurmaktan kendinizi alamıyorsunuz.

Ölmeden önce okunması gereken kitaplar diye bir liste olacaksa, Bülbülü Öldürmek de mutlaka o listenin içinde yer almalı diye düşünüyorum.

İşte kitaptan kısa kısa kesitler:

“Bir manyak, milyonlarca Alman. Bana sanki o manyak milyonları hapse tıkacağına o milyonlar onu tıkardı gibi geliyordu. Bu işte bir sakatlık vardı; bu konuyu babama soracaktım.”

“İnsanların çoğu iyidir, Scout, yeter ki sen onları bir gün gör.”

“Bizler bunun başlı başına bir yalan, baylar, Tom Robinson’ın derisi kadar kara bir yalan olduğunu biliyoruz, size göstermek zorunda olmadığım bir yalan. Gerçeği biliyorsunuz, gerçek şudur: Bazı zenciler yalan söyler, bazı zenciler ahlaksızdır, kadınlarımızın yakın çevresindeki bazı erkeklere güvenmememiz gerekir – ister siyah olsun ister beyaz. Ama bu her türlü insan için geçerlidir, belli bir insan soyu için değil.”

Herkese iyi okumalar dilerim, sevgiler…

Kitap adı: Bülbülü Öldürmek
Orijinal adı: To Kill A Mockingbird
Yazar: Harper Lee
Çeviri: Ülker İnce
Yayınevi: Sel Yayıncılık
Sayfa: 355
Baskı: 2015
Tür: Roman

bulbulu-oldurmek-harper-lee

Bülbülü Öldürmek – Harper Lee


1960 yılında yayımlandığından bu yana bütün edebiyatseverlerin gönlünde özel bir yer edinen, Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek, Amerika’nın güneyinde yaşanan ırkçılığı ve eşitsizliği bir çocuk kahramanın, Scout Finch’in gözünden anlatıyor.

Harper Lee, kullandığı yalın ama çarpıcı dil aracılığıyla adalet, özgürlük, eşitlik ve ayrımcılık gibi hâlâ güncel temaları, Scout’ın büyüyüş öyküsüyle birlikte dokuyarak, iyilik ve kötülüğü hem bireysel hem de toplumsal düzeyde mercek altına alıyor. Bir “zenci”nin haksız yere suçlanması üzerinden gelişen olaylar; önyargılar, riyakârlık, sınıf ve ırk çatışmalarıyla beslenen küçük Amerikan kasabasının sınırlarını aşıp, insanlar arası ilişkide adaletin ve dürüstlüğün önemini anlatan evrensel bir hikâyeye dönüşüyor. Etkileyici gerçekliği ile ürperten, “insani” vurgusuyla sarıp sarmalayan, çağdaş dünya edebiyatının en önemli örneklerinden biri olan bu klasik roman, Ülker İnce çevirisiyle tekrar Türkçede.

“İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır.”

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

1Comment
  • gozderdify@gmail.com'
    Kitaprella
    Posted at 22:05h, 10 Eylül Yanıtla

    Harika bir kitaptı. Kült başucu kitabım arasında yer alır. Hikâyesi ayrı verdiği mesajlar ayrı güzeldi. Okurken düşündüren, empati yaptıran en önemlisi de kahramanlarını sevdiğim bir roman olarak hatrımda kaldı.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend