Bütün Öyküleri – Yusuf Atılgan

05 Ara Bütün Öyküleri – Yusuf Atılgan

Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan’ın okuduğum ilk kitabı. Uzun zamandır okumak istediğim bir yazar. Yazarın tavsiye edilen Aylak Adam ve Anayurt Oteli kitaplarından önce Bütün Öyküleri adlı kitabını okumayı tercih ettim. Neden derseniz bende bilmiyorum. Belki sizde neden dememişsinizdir. Çok tavsiye edilen kitabındansa, tavsiye edilmeyen bana daha ilgi çekici geliyor çoğu zaman. Hem bu kitabı beğenirsem diğerlerini beğenmeme olasılığım çok daha düşük olur değil mi? Belki de değil…

Zaten kitabın adından da anlaşıldığı gibi kitap yazarın bütün öykülerinin toplaması niteliğinde. Kitapta kendinizden bir şey bulmamanız ya da bulamamanız gibi bir durum yok diyebilirim. Hele ki 80’lerde 90’larda çocukluk yaşadıysanız kesinlikle içinizde birşeyler kıpırdayacak. Ha bir de İzmir’de yaşadıysanız o zamanlar daha da bir ilginiz çekilecek kitaba karşı. Sadece İzmir ile kısıtlamamak lazım aslında Ege’de demek daha doğru olur. Egenin tadı damaklarınızda, aklınızda anılar, yitip gitmiş gelmesi imkansız bir çocukluk, gerçekleşmemiş koskocaman hayallerin burukluğu, kalbinizde olmak istemediğiniz bir yerde, olmasını istemediğiniz bir mecburiyet ile yaşamanın verdiği acı ile kitabı okuyacaksınız. Tabi bahsettiğim zamanlarda bahsettiğim yerlerde çocukluk geçirdiyseniz. Yok eğer bu zamanların sahteliği ile harmanlanmış, elinde akıllı bilmemnesinin tuşsuz alanlarını parmaklayan, saygı nedir bilmeyen, sevgi sadece isimdir diyen birer modern çağ hilkat garibesi iseniz hiç bulaşmayın derim. Siz çok güzel sandığınız sahteliğinizle devam edin.

Yazımın sonunda buraya bağlamak istememiştim ama son zamanlarda toplu taşımalarda olsun, yemen yeme mekanlarında olsun, iş yeri ortamında olsun daha doğrusu her yerde olsun gördüklerim ve gözlemlediklerimden sonra biraz sinirlendim. Zaten bu yeni jenarasyona sinirlenmemek elde değil o ayrı bir konu ama inanın bu kadar kötüsü gelmişmiydi bilemiyorum. Büyükler daha iyi bilirler eminim gelmiş mi gelmemiş mi ama bana sorarsanız gelmemiştir.

Kitaba dönecek olursak kitap sizi dediğim gibi anılarınıza götürecek ve orada güzel anlar yaşatacak. Şimdidien iyi okumlar dilerim.

Kitap adı: Bütün Öyküleri
Yazar: Yusuf Atılgan
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa: 124
Baskı: 2015
Tür: Öyküler

Arka kapak;
Yalnızlık, özgürlük, iletişimsizlik, bunaltı gibi temaları modern anlatının kuralları içinde samimi bir dille ve destansı bir boyutta işleyen Yusuf Atılgan, Bodur Minareden Öte ile Türk öykücülüğünün ustaları arasındaki yerini almıştı. Atılgan, bu kitaptan sonra iki masal (Korkut’a Masal”, “Ceren’e Masal”) ve iki öykü (“Ağaç”, “Eylemci” yazdı. Üçüncü baskısı Eylemci adıyla yayımlanan Bodur Mimareden Öte ve masal kitabı ekmek Elden Süt Memeden elinizdeki bu kitapta bir araya getirildi. Böylece Yusuf Atılgan’ın öykü ve masalları tek ciltte toplanmış oldu. Ekmek Elden Süt Memeden için “1970 yılı gözünde yazılmış bu iki masal çocukları olduğu kadar büyükleri de ilgilendirir sanırım. İkinsinde de ninemin anlattığı masalların öğelerinden yararlandım” diyen Yusuf Atılgan, halk edebiyatı formlarını kendine özgü bir ustalıkla modern bir anlatıma dönüştüürüyor. İnsan ruhunun dehlizlerinden kotarılmış öyküler ve masal gibi iki masal…

butun-oykuleri-yusuf-atilgan

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend