Bütün Şiirlerinden Seçmeler – Rainer Maria Rilke

19 Tem Bütün Şiirlerinden Seçmeler – Rainer Maria Rilke

Almanların lirik şiir denildiğinde akıllarına gelen en önemli şairlerinden biridir Rainer Maria Rilke. Bu kadar büyük bir ünvana sahip olunca okumadan geçmek doğru olmazdı. İş Bankası Kültür Yayınları dilimize de kazandırmış bu eseri eee o zaman bahanemiz de kalmıyor okumamak için.

Alman demiryolu memuru Josef Rilke ve Praglı bir zengin ailenin kızı Sophie Entz’in oğlu olan Rainer Maria Rilke, annesinin kontrolünde büyüdü. Annesinin çok hırslı ve çok kaprisli olması gelişimini olumsuz yönde etkiledi. Altı yaşına kadar bir kız çocuğu gibi giydirilen Rilke, oldukça zayıf, ince ruhu ve nazik bir kimse haline geldi. Bu nedenle öncelikle kadınlarla ve sonrasında tüm insanlarla iletişim kuramaz hale geldi. Tabi bu ileri ki yaşlarında yazdığı tüm şiirlerinde, çocukluk zamanlarını korku çağrışımlarıyla anlatmasına neden oldu.

1896 yılında, öğrenim hayatına, Münih ve Berlin’de başladı. Bu yıllarda Münih’te yaşayan şair Lou Andreas-Salome ile tanıştı. Bildiğiniz gibi Salome, Nietzsche’nin aşık olduğu, uğrunda bir çok yazılar yazdığı, arkadaşından olduğu Salome’dur. Fakat Salome, Rilke’nin hayatına iyi geldiği, sanatçı kişiliğinin gelişmesinde büyük rol oynadığı söylenir. Salome ile 1897’de Berlin’e, 1898’de Floransa’ya 1899’da Rusya’ya giden Rainer Maria Rilke, Rusya’da Tolstoy, daha sonra dönemin meşhur ressamlarından Pasternak ile tanışır. İki yıl sonra tekrar gittikleri Rusya gezisinde yine Tolstoy ile buluşur. Herhalde o dönemlerde bu buluşmlaardan sonra bir şekilde bir şeyler eklenmişti Rilke’ye. Fakat bu geziden sonra ruh sağlığı bozulur. Daha sonrasında ise Salome, Rilke’yi terk eder. Öyle sanıyorum ki Lou Andreas-Salome olmasaydı bir çok yazarın hayatı bu kadar kötü olmayacaktı…

İşte böylesi bir bünyenin şiirleri bu kitapta toplanan şiirler. Adı üstünde bütün şiirlerinden seçmeler. Bizlere de güzel güzel okumak kalıyor o yılların tortu olarak bıraktığı bu bünyede ki kalıntıları.

İyi okumalar.

Kitap adı: Bütün Şiirlerinden Seçmeler
Orijinal adı: Poems
Yazar: Rainer Maria Rilke
Çeviri: Ahmet Cemal
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları / Modern Klasikler
Sayfa: 125
Baskı: 2015
Tür: Şiir

butun-siirlerinden-secmeler-rainer-maria-rilke

Bütün Şiirlerinden Seçmeler – Rainer Maria Rilke


Arka kapak;
Rainer Maria Rilke (1875-1926) 20. yüzyıl Batı şiiri sanatının en büyük temsilcilerindendir. Şairin doğduğu Prag kenti, o zamanki Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun sınırları içerisindedir. Orta Avrupa’nın kozmopolit kültürünün doruk noktasına vardığı bir dönemde yetişen Rilke bütün yaşamını “şiirde şiiri aramak” uğraşına odaklar.

1899 ve 1900 yıllarında Lou Salome ile birlikte Rusya’ya yaptığı iki yolculuk ve orada Tolstoy’la tanışması bu arayışta önemli bir yer tutar. Paris’te Rodin ve Cézane ile kurduğu dostluk keza duygu dünyasını zenginleştirir. Yine Hölderlin’le tanışması ve Alman idealizmi Rilke’nin şiirini besleyen güçlü damarlardır.

Stefan Zweig, 1936 yılında Londra’da, Rilke üzerine verdiği bir konferansta şairi şöyle betimler: “Zamanımızın zengin ve başarılı şairlerinden hiçbiri, kendini hiçbir yere bağlamayan Rilke kadar özgür değildi. Onun ne alışkanlıkları, ne adresi ve aslında ne de bir vatanı vardı; İtalya’da, Fransa’da ya da Avusturya’da aynı rahatlıkla yaşayabilirdi ve nerede olduğu hiçbir zaman bilinmezdi. Onunla karşılaşmak, hemen her zaman bir rastlantıya bağlıydı…”

Bu seçki Rilke’nin Yaşam ve Şarkılar, Resimler Kitabı, Saatler Kitabı, Sancaktar Christoph Rilke’nin Aşkı ve Ölümü Üzerine Bir Ezgi, Yeni Şiirler, Erken Şiirler, İlk Şiirler, Duino Ağıtları ve Orpheus’a Sone adlı kitaplarından Ahmet Cemal tarafından derlenmiştir.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Nisan 2016 - Metinden Notlar
    Posted at 00:17h, 07 Kasım Yanıtla

    […] Almanların lirik şiir denildiğinde akıllarına gelen en önemli şairlerinden biridir Rainer Maria Rilke. Bu kadar büyük bir unvana sahip olunca okumadan geçmek doğru olmazdı. İş Bankası Kültür Yayınları dilimize de kazandırmış bu eseri eee o zaman bahanemiz de kalmıyor okumamak için. Yazının devamı için lütfen tıklayın. […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend