Büyücü – John Fowles

03 Tem Büyücü – John Fowles

“Nefret ettiğim şeyden kurtulmuş, ama sevdiğim yeri bulamamıştım ve böylece sevilecek hiçbir yer olmadığına inandırmıştım kendimi.”

Bu replik John Fowles’in muhteşem romanı Büyücü’nün baş karakteri Nicholas Urfe’ye ait.

Aslında kahramanımızın atıldığı bilinmez maceranın tam da başlangıç noktası! Aynı zamanda en güzel özeti de diyebiliriz…

Nicholas, çocukluğundan beri uyması gereken kurallar ve inanmasa da bürünmesi icab eden toplumsal roller gereği kendine, hayatına yabancılaşmış, şair olma hayalleri kuran ancak buna kendi de tam olarak inanmayan, gerçek bir “kinik” olduğuna kanaat getirmiş, günümüz yarı-entellektüellerinden.

İyi ve saygın bir aileden geliyor, iyi bir eğitim alıyor, sıradan ve olması gerektiği gibi akan hayatında başta babası olmak üzere herşeyi sorguluyor ve hatta onlardan nefret ediyor. Ve bu nefretle öyle çok meşgul ki, aslında kendi hayatına dair yapmak istediği şeyin de tam olarak ne olduğunu düşünecek fırsat bulamıyor.

Bir gün ailesini bir kazada kaybedip kendi deyimiyle “özgür” kaldığında, bir kaç başarısız iş deneyiminden sonra tamamen farklı bir hayata, sıcak Akdeniz ikliminde şair olma hayalleriyle adım atıyor ve bir Yunan adası olan Phraxos’ta İngilizce öğretmenliği yapmaya başlıyor.

Romanın asıl hikayesi de buradan sonra başlıyor!

Nicholas bu durgun kasabada çok yalnız kalıyor ve sıkıntılı günler yaşıyor.

İşte tam bu sıkıntıların arasındayken, Maurice Conchis isminde, zengin bir Yunan ile tanışıyor.

Conchis, gizemli, anlaşılmaz, çelişkilerle dolu bir kişilik ve Nicholas’ı da kendi dünyasının içine çektikçe, kahramanımız bu esrarengiz kişiliğin büyüsüne kapılıyor, gerçekle sanrıyı birbirinden ayırd edemez hale geliyor…

Günümüz tatminsiz insanların doyurulamayan arzuları ve aslında onları nasıl doyuracaklarını da bilmemelerinin karmaşasını taşıyan Nicholas, aslında Conchis’in değil, kendi karmaşasının yarattığı belirsizlikte boğuluyor.

Roman o kadar dolu dolu, o kadar akıcı ve o kadar “Büyülü” ki…

Sizi sarıyor, etkisi altına alıyor, hayal dünyanızda ve zihninizde yepyeni kapılar açılıyor…

Emin olun bu kapıların ardında her zaman sizi güzellikler beklemiyor!

Büyücü, kurgusuyla, anlatımıyla, içeriğiyle, olay örgüsüyle ve hikayesinin gücüyle bir “başyapıt” benim gözümde…

Şimdiden hayal kırıklığı yaratmak istemem ama, bu başyapıtın beni hayal kırıklığına uğratan tek yanı, üzerine onca beklenti kurduğum sonu olmuştu.

Sanki yıllarca yazmış yazmış da sonu aceleye gelmiş gibi bir his uyandırmıştı okurken…

Şimdi, düşünüp demlendikçe okuduklarım, gerçekten büyüsüne kapıldığım bir eser olduğunu daha net söyleyebiliyorum!

Kitap adı: Büyücü
Orijinal adı: The Magus
Yazar: John Fowles
Çeviri: Meram Arvas
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
Sayfa: 490
Baskı: 2013
Tür: Roman

buyucu-john-fowles

#Büyücü – John Fowles #Büyücü #John Fowles

Kitap Etiketleri:
Yasemin Gül
yasonder@gmail.com

Aslen İzmir'li, sonradan İstanbul'lu. Aslen İşletme mezunu, sonradan Çocuk Gelişimi. Görünürde kariyer hedefleri olan bir beyaz yaka, ama aslen hep sanat heveslisi! Bu yüzden hep yazıp çiziyor, durmadan yeni bir şeyler deniyor. Aktif olarak kendi bloğunda da yazılarını ve denediklerini paylaşıyor. Edebiyatı, felsefeyi, tiyatroyu, sinemayı, yazı yazmayı, seyahat etmeyi, çiçekleri ve çocukları çok seviyor, 1 çocuk annesi.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend