Büyük Oyunlar – Anton Çehov

07 Eyl Büyük Oyunlar – Anton Çehov

Büyük Oyunlar, Çehov’un İvanov, Orman Cini, Vanya Dayı, Martı, Üç Kızkardeş, Vişne Bahçesi oyunlarının yer aldığı bir toplu oyunlar kitabıdır. İçerisinde ki oyunların bir kısmını ayrı ayrı okumuş biri olarak böyle bir toplu oyun kitabını görmek beni çok mutlu etti. Tabi bazıları için kalın ve ağır bir kitap olacaktır ama bana göre böylesi çok daha güzel tek ciltte tüm oyunları var yazarın.

Oyunlara tek tek değinmek istemiyorum. Alıp okunması taraftarıyım. Ama okurken şunu da göz önünde bulundurmak gerekli diye düşünüyorum. Oyunları bir Moliere ya da Shakespeare kitabı gibi okumamanız gerekiyor. Çünkü yazarların arasında üslup farklılıkları var. Anlatımlarda fark olduğu gibi yaşanan sosyal ortamda farklı. Hikayelerde yer verilen kimselerin durumları da hayatları da farklı. Bu yüzden buna göre bir yargılama yapmak çok yanlış olur. Genelde okuduğum yorumlarda hep bu karşılaştırmayı gördüm ve bana çok yanlış geldi. Bu tip bir karşılaştırma yapmak elma ile armutu karşılaştırmak gibi bir şey. Evet ikisi de meyve ama birinin adı elma diğerinin adı armut.

Zaten kitap karşılaştırma, bu yazar bunun gibi değil deme bana hiç doğru gelmiyor. Tamamen yanlış. Kaldı ki neden değerlendirme yapıyorsun? Oku işte! Alınabilecek bir şeyler olduğunu düşünüyorsan oku ve alınması gerekeni al. Yok sadece okumak ise amaç o zamanda oku ve karşılaştırma yapma. Bilmiyorum ama bu konuda yanlış düşündüğümü sanmıyorum. Siz ne dersiniz?

Bazen böyle sert çıkışlar yapıyorum hadi hayırlısı…

İyi okumalar.

Kitap adı: Büyük Oyunlar
Yazar: Anton Çehov
Çeviri: Ataol Behramoğlu
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 461
Baskı: 2014
Tür: Tiyatro

buyuk-oyunlar-anton-cehov

Büyük Oyunlar – Anton Çehov

Arka kapak;
İvanov, Orman Cini, Vanya Dayı, Martı, Üç Kızkardeş, Vişne Bahçesi

Anton Çehov (1860-1904): Kırkdört yıllık ömrüne karşın, hayatın yalınlığı ve karmaşası içindeki insanlık durumlarını büyük bir duyarlılıkla işlediği oyun ve öyküleriyle, dünya edebiyatına damgasını vuran en önemli 19. yüzyıl yazarlarından biridir. Bu ciltteyse, İvanov ve Martı’dan Vişne Bahçesi’ne, Çehov’un altı büyük oyunu, yazılış sırasıyla yer almakta ve bu büyük ustanın oyun yazarlığının farklı evrelerine ışık tutmaktadır.

Ataol Behramoğlu (1942, İstanbul): Şiirimizin son 40 yılındaki en önemli toplumcu ozanlardan biri olmanın yanı sıra, Puşkin’den Çehov’a, Lermontov ve Turgenyev’den Çağdaş Rus Şiiri Antolojisi’ne çeviri edebiyatımızın da en yetkin adlarından biridir.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend