Canistan – Yusuf Atılgan

11 May Canistan – Yusuf Atılgan

Yusuf Atılgan’ın okuduğum en güzel eseri. Bu kadar kısa bir kitapta bu kadar uzun bir hayatı anlatması inanılır gibi değil. Sadece bir hayatta değil anlatılan, birbirine bağlanmış bir kaç yitip giden hayat…

Çok içten çok bizden bir kitap olmuş Canistan. Zaten her kitabında bunu hissetmek mümkün Yusuf Atılgan’ın. Kendisi bizlere anlattıklarını o kadar içtenlikle, o kadar güzel bir biçimde anlatıyor ki sanki dinler gibi okuyoruz kitaplarını. Yarım kalan bir kitap denilmekte fakat yarımlık hissini kitapta değil, hayatın kendisinde yaşatıyor bizlere.

Çok ama çok az eseri olan yazarlarımızdan Yusuf Atılgan’ın tüm kitaplarını tavsiye ediyorum. Mutlaka okuyunuz, okutunuz.

İyi okumalar.

Kitap adı: Canistan
Yazar: Yusuf Atılgan
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa: 84
Baskı: 2016
Tür: Roman

Canistan – Yusuf Atılgan

Arka kapak;

“Benim yazarlığımdan daha önemlisi günlük yaşamımdır” diyen ve “çok az” yapıt verdiği kabul edilen Yusuf Atılgan, uzun zamandır yayımlanması beklenen son romanı Canistan ile yazarlık serüvenini tamamlıyor.

Yusuf Atılgan, önce “İşkence” adını koyduğu ve “Duruşma”, “Yargıç”, “Tanık” “Sanık” bölümlerinden oluşmasını tasarladığı bu romanın “Sanık” bölümünü yazamadan aramızdan ayrılmıştı. Ancak elinizdeki kitaba “yarım kalmış bir roman” demek de oldukça zor…

Yusuf Atılgan bu yapıtında da yine kalemini sivriltiyor ve insan ruhunun kötücül tohumlarını büyük bir ustalıkla deşiyor. İkinci Meşrutiyet ve Milli Mücadele yıllarında Manisa köylerinde yaşanan trajik bir dostluk ve aşk öyküsü Canistan… Yalnızlık, şiddet, cinsellik ve ölüm…

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend