Carmen – Prosper Merimee

27 Haz Carmen – Prosper Merimee

Güzel bir kısa roman. Sürükleyici bir biçimde okunuyor. Carmen’in neler yapabildiğini anlatan bir kitap. Tabi burada konu sadece Carmen adlı bir çingenenin mi neler yapabildiği, yoksa kadınların isterlerse neler yapabildiği mi bilemeyiz.

Kitabın sürükleyiciliği hakikaten çok güzel. Ne olacak diye düşünüyorsunuz ve elden bırakamadan okuyorsunuz. Zaten oldukça kısa bir kitap Carmen. Tabi burada çevirinin de etkisi çok büyük. Zaten çeviri ödülü almış çeviri yapan Nesrin Altınova. Hem de Türkiye’den bir ödül değil, Fransa’dan Uluslararası Çeviri Ödülü almş Carmen çevirisi ile. Bu büyük bir başarı.

Kitabın içerisinde hem döneminin olayları, hem insanların aşk uğruna yaptıkları hem de insanları çıkarları için neleri göze aldıklarını okuyoruz. Bunları çok güzel bir kurgu ile toplamda yüz sayfadan kısa bir kitapta okuyoruz. İşin zaten en can alıcı noktası da bu gibi görünüyor. Kısacık bir kitapta bu etkiyi yapmak ve bu kadar güzel bir kurgu ile anlatılmak isteneni anlatmak.

Kısacası ben çok beğendim. Yazarın neden bu kadar önemsendiğini ve döneminin önemli yazarları arasında olduğunu anladım. Özellikle bir çok yazarın, tarihçinin neden Prosper Merimee okunmalı dediğini anladım bu kitabı okuduktan sonra. Hatta önerenlerden biri de İlber Ortaylı’ydı yanlış hatırlamıyorsam eğer.

Bende sizlere tavsiye ederim.

İyi okumalar.

Kitap adı: Carmen
Orijinal adı: Carmen
Yazar: Prosper Merimee
Çeviri: Nesrin Altınova
Yayınevi: İmge Kitabevi Yayınları
Sayfa: 95
Baskı: 2014
Tür: Roman

Carmen – Prosper Merimee

Arka kapak;
Romantik dönem Fransız edebiyatının başeserlerinden biri olan Carmen, tutkulu aşkın insanı nasıl tutsak ettiğini anlatır. Yazarının ölümünden sonra, librettosunu Meilhac ve Halévy’nin yazdığı, müziğini Bizet’nin bestelediği Carmen operası, ilk kez 1875’te Paris’te temsil edilmiş ve günümüze dek binlerce kez opera, bale ve tiyatro eseri olarak seyirciye ulaşmıştır. Carmen, zamanla, dünyanın en çok okunan kısa romanlarından (novella) biri olmuştur.

Hiçbir erkeğe bağlanmayan Carmen’in cazibesine kapılan Jose Navarro, aşkı uğruna askerlik görevine ihanet eder ve giderek bir hayduta dönüşür. Don Jose’nin yakıcı tutkusu ile Carmen’in acımasız kararlılığı, trajik bir cinayete neden olacaktır.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend