Charlie’nin Çikolata Fabrikası – Roald Dahl

09 Ağu Charlie’nin Çikolata Fabrikası – Roald Dahl

Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl’ın sanıyorum yazdığı en güzel eserlerin başında geliyor. Hem anlatımı hem konusu hem de vermek istediği mesaj olarak çok güzel noktalara değinen, eşsiz bir çocuk klasiği diyebiliriz.

Sadece kitabını değil, aynı zaanda filmini de seyretmiş biri olarak kitabı kadar başarılı bir film yapılmış diyebilirim. Hatta bazı noktalarda çok çok iyi diyebilirim. Gerek karakter seçimi gerekse konuyu işleyiş hakikaten eşsiz olmuş.

Kitabın tabi tadı daha farklı ve daha güzeloluyor bu tartışmasızdır. Ama sizlere tavsiyem, kitabı okuduktan sonra filmini de seyredin. Filminde büyülü bir atmosfer bulacağınız gibi, konuya dahil olmanız ve işleyişin güzelliğini de fark edeceksiniz. Tabi bir de oyunculuklar, müzikler ve sinematografi kısmı var ama o bölümlere hiç girmiyorum. Renklerden tutun, müziklere kadar, hazırlanmış nesnelerden atmosferine ve karakter seçimine kadar her şey üzerinde çok ince düşünülmüş bir film. Kaçırılmaması gereken bir görsel şölen derler ya hani işte bu söz tam olarak bu film için söylenmiş durumda.

Ayrıca bu kitap tüm çocukların okuması gereken bir kitap. Sadece çocuklarla sınırlamak yanlış gerçi, yetişkinlerin de okuması lazım. Anlatılan hikaye hepimizin dikkat etmesi gereken olayları barındırıyor. Sonunda ise bize mesajı kendiliğinden çıkartıyor. Artık değerlendirme bize kalmış durumda. Burada doğru ile yanlışı ayırt etmek, iyi olanı yapmak için kolları sıvamak yine bizlere düşüyor.

İyi okumalar, iyi seyirler.

Kitap adı: Charlie’nin Çikolata Fabrikası
Orijinal adı: Charlie and the Chocolate Factory
Yazar: Roald Dahl
Çevirmen: Makbel Oytay
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 208
Baskı: 2015
Tür: Çocuk Kitapları

Charlie’nin Çikolata Fabrikası – Roald Dahl

Arka kapak;
Charlie’nin çocukları heyecanlandıran,
büyükleri gülümseten öyküsü

Charlie; annesi, babası, iki ninesi ve iki dedesiyle,
büyük bir kentin bitiminde, küçük bir tahta barakada yaşamaktadır.
Yoksuldurlar. Charlie çikolataya bayılır,
ama alacak parası yoktur. Biriktirilen parayla, yılda bir kez,
küçük bir çikolata girer evlerine. Bu büyük kentte,
Charlie’lerin evinden bile görülen, kocaman bir çikolata fabrikası vardır; dünyanın en ünlü çikolatalarını üretir. Günlerden bir gün, fabrikanın sahibi Bay Wonka, imparatorluğunu devredeceği bir varis seçmek için yarışma düzenlediğini açıklar; Charlie de adaylardan biridir…

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend