Charlie’nin Çikolata Fabrikası – Roald Dahl

05 Mar Charlie’nin Çikolata Fabrikası – Roald Dahl

Bazı kitaplar vardır ya hani, insanın yüreğini ısıtır, yüzünde bir tebessüm oluşturur, hiçbir sebep yokken gözlerini doldurur. Charlie’nin Çikolata Fabrikası da tam olarak böyle bir kitap.

Çocukken filmini izlediğimde, kitaptan uyarlama olduğundan bihaberdim. Çok severek izlemiştim ve benim bir nevi fantastik dünyalara olan ilgimin temelini atmıştı. Neredeyse on yıl sonra bu güzel dünyanın kitabını okumak çok keyifliydi. Çocuklara yönelik olmasına rağmen tek solukta, yazarın hayal gücüne hayran kalarak okudum. Charlie’nin iyi kalbi, çocuk saflığı sık sık duygulandırdı. Daha uzun olsaymış, Roald Dahl bu kitabı masal kısalığında değil de roman genişliğinde yazsaymış diye hayıflandım. Küçük kardeşi, çocuğu, yeğeni, kuzeni, kısacası kitap okumaya teşvik etmek istediği bir küçük yakını olan herkes bu kitabı gönül rahatlığıyla seçebilir. Aynı zamanda yetişkinler için de insanı günlük hayatın stresinden uzaklaştıracak, mutlu edecek bir tecrübe olabilir.

Adet yerini bulsun diye konusundan da kısaca bahsedeyim.

Charlie, ailesiyle birlikte – annesi, babası, iki ninesi ve iki dedesi – yaşamaktadır. Babasının diş macunu fabrikasından kazandığı parayla geçinemeyen bu aile çoğu zaman yiyecek ekmeği bile bulamamaktadır. Bununla birlikte aile her şeye rağmen mutlu, sevimli bir ailedir. Charlie çikolatayı çok sever fakat yılda bir kez doğum günlerinde yiyebilir.

Bir gün bölgenin en ünlü ve en gizemli, kimsenin ardında ne olup bittiğine akıl sır erdiremediği çikolata fabrikasının sahibi Willy Wonka, fabrikanın kapılarını beş çocuğa açacak beş bileti çikolataların içine gizlediğini duyurur.

Charlie yılda bir kez eline geçen çikolataya rağmen altın bileti bulup Willy Wonka’nın çikolata fabrikasına girmeye hak kazandığında, sihirli ve eğlenceli, bol çikolatalı şekerlemeli bir dünyanın kapılarını aralayacaktır.

charlienin-cikolata-fabrikasi-roald-dahl-2

2005 yapımı filmden de kısaca söz edeyim. İçinde Johnny Depp olan bir projenin kötü olma ihtimalinin neredeyse sıfır olduğunu takdir edersiniz. Depp’in muhteşem oyunculuğu ve kılık değiştirme kabiliyetiyle, en az Alice Harikalar Diyarında, Makas Eller kadar muhteşem bir filmdi. (Şu an izlesem ne düşünürüm bilmiyorum ama çocukken bayılmıştım.)

Herkese iyi okumalar, sevgiler…

Kitap adı: Charlie’nin Çikolata Fabrikası
Orijinal adı: Charlie and the Chocolate Factory
Yazar: Roald Dahl
Çevirmen: Makbel Oytay
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 208
Baskı: 2015
Tür: Çocuk Kitapları

charlienin-cikolata-fabrikasi-roald-dahl

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

1Comment

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend